Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 1.5.2014 01:51 Güncelleme Tarihi: 1.5.2014 01:53
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı aday tespit çalışmalarının son derece hassas şekilde ilerlediğini belirterek, "İnşallah, kısa süre zarfında adayımızı açıklayacak, Türkiye'yi 77 milyonuyla kucaklayan bir atmosferde seçimleri gerçekleştireceğiz. Ne seçim öncesinde ne seçim sonrasında bir belirsizliğin oluşmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye'nin ve ekonominin belirsizlik içine girmesine asla göz yummayacağız. İnşallah, Türkiye bu seçimlerden de güçlenerek çıkacak ve 2023 hedeflerine artık çok daha yakınlaşmış olacak" dedi.

Başbakan Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan "Millete Hizmet Yolunda" konuşmasında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çok zorlu meşakkatli, çetin bir seçim sürecinin ardından yeniden vatandaşlarla hemhal olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Erdoğan, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri'nin Türkiye'ye, millete, demokrasi ve şehirlere hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, 3 Kasım 2002'den bu yana geçen 12 yılda, 3 genel seçim, 3 yerel seçim, 2 halk oylaması olmak üzere milletin 8 defa sandığa gittiğini anımsatarak, bu süreçte Türkiye'nin 8 defa zorlu imtihanlardan geçtiğini, fakat 30 Mart yerel seçimlerinde gösterdiği yüzde 90 gibi yüksek bir katılımla, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokrasi rekoru kırdığına inandığını söyledi.

Türkiye'nin meselelerini sokakta, karanlık odalarda değil sandıkta çözüme kavuşturduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, "Ülkemiz tercihlerini, rotasını, istikametini sandıkta belirledi. Her seçimde kazanan, milli irade oldu, Yeni Türkiye oldu, kazanan demokrasi oldu. Vesayeti savunanlar, eski Türkiye'yi savunanlar, milli iradeyi ipotek altına almak isteyenler, her defasında hezimete uğradı, her defasında sandığa gömüldü" diye konuştu.

"İnsani hiçbir kutsalı tanımayan bir örgütün öncülüğünde, ülkemiz adeta esir alınmak istendi"

Başbakan Erdoğan, 30 Mart 2014'te gerçekleştirilen mahalli idareler seçiminde sözünü ettiği tablonun çok daha şedit, çok daha bariz biçimde ortaya çıktığına işaret ederek, şöyle devam etti:

"30 Mart seçimleri öncesinde yaşananları lütfen hatırlayın… Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine, şahsıma, çalışma arkadaşlarıma, hatta aileme yönelik son derece ahlak dışı saldırılar yapıldı. Milli iradeyi gölgelemek, demokrasiyi devre dışı bırakmak, hukuku çiğnemek suretiyle Türkiye, kutlu istikametinden saptırılmak istendi. 30 Mart öncesi yapılan saldırılar, sadece şahsımızı, sadece ailemizi, arkadaşlarımızı, hükümetimizi hedef almakla kalmadı. Ne acıdır ki ülke içindeki bazı ihanet şebekeleri ve ülke dışında bunlara lojistik sağlayan bazı örgütler tarafından, ülkemizin istiklali, istikbali, birliği, kardeşliği hedef alındı.

Her gün ortalığa saçılan ses kayıtlarıyla, montaj kasetlerle, kimi zaman görüntülerle, toplumsal değerlerimiz, dini ve manevi değerlerimiz açıkça ayaklar altına alındı. Hazreti Peygamberimizin dahi, kirli bazı örgütler tarafından son derece edepsiz biçimde istismar edildiğine, saygısızca kullanılmak istendiğine şahit olduk. Hiçbir değere hürmeti olmayan, dini, manevi, toplumsal ve insani hiçbir kutsalı tanımayan, helal ve haram kavramlarının sınırlarını kaybetmiş bir örgütün öncülüğünde, ülkemiz adeta esir alınmak istendi."

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı odaklı olayların ardından 17 Aralık ve 25 Aralık darbe girişimlerinin hedefinin, mevcut Hükümeti zayıflatmak, yıpratmak ve ardından da iktidardan uzaklaştırmak olduğunu belirterek, sokakları hareketlendirmek, sosyal medya aracılığıyla gençleri sokağa dökmek, şiddeti körüklemek suretiyle huzuru bozmak, ekonomiyi durdurmak, tüm kazanımlarımızı yok etmek, Türkiye'nin istikrarla büyümesini yavaşlatmak isteyenlerin bulunduğunu söyledi.

"Türkiye demokrasisi olgun bir demokrasidir"

Küresel ölçekteki büyük projeleri olan hızlı tren, 3'üncü boğaz köprüsü, 3'üncü havalimanı, Marmaray gibi projelerin durdurulmak, Türkiye'nin küresel rekabetteki gücünün kırılmak istendiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Artık şehadet haberlerinin gelmediği, artık ölüm haberlerinin gelmediği, başarıyla ilerleyen çözüm sürecini akamete uğratmak, kardeşliğimize darbe vurmak istiyorlardı" diye konuştu.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine doğru kararlılıkla ilerlerken, içeriden ve dışarıdan birilerinin, bu kararlı yürüyüşün önünü kesmek istediğini ifade eden Erdoğan, "İşte siz, bu saldırılara 'dur' dediniz. Siz, istiklalimize, yeniden istiklal mücadelemize sahip çıktınız. Sabrettiniz, tahammül ettiniz, sandığa gittiniz ve söyleyeceğinizi çok net biçimde sandıkta söylediniz. Sandıkta verdiğiniz kararla, yeni Türkiye ve büyük Türkiye hedefine sımsıkı sahip çıktınız, o hedefleri muhafaza ettiniz. Bir kez daha açık bir şekilde görülmüştür ki Türkiye demokrasisi olgun bir demokrasidir. Bir kez daha ortaya çıkmıştır ki halkımızı reşit olarak görmeyen, halkın iradesini, milletin iradesini vesayet altına almaya çalışanlar o irade karşısında hüsrana uğramışlardır" değerlendirmesinde bulundu.

"30 Mart seçimleriyle sizlerin bize verdiğiniz mesajı çok iyi okuduk, çok iyi anladık"

Erdoğan, 30 Mart seçimlerinde, milletin, demokrasiye inanmayanlara, halkın iradesine güvenmeyenlere asla unutamayacakları büyük bir ders verdiğini ve bundan dolayı millete şükranlarını sunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"İradesine, ülkesine, bayrağına, istiklaline, demokrasisine sahip çıkan, İstiklal Mücadelesi ruhuyla sandığa giden aziz milletimize çok çok teşekkür ediyor, her birinizden Allah razı olsun diyorum. Şunu bir kez daha ifade etmek isterim ki 30 Mart seçimlerini kazanan, en başta aziz milletimiz olmuştur, en başta Türkiye olmuştur. Türkiye, 77 milyon her bir ferdiyle, bu seçimden kazançlı çıkmıştır. 30 Mart öncesinin demokrasi ve hukuk dışı tartışmaları sona ermiş, Yeni Türkiye ideali zaferini ilan etmiş, Türkiye kutlu yolculuğunda bütün vatandaşlarıyla yeniden güç ve motivasyon kazanmıştır.

30 Mart seçimleriyle, sizlerin bize verdiğiniz mesajı çok iyi okudu, çok iyi anladık. Şundan emin olunuz ki istiklalimizi, birliğimizi, kardeşliğimizi ve huzurumuzu tehdit eden çetelerle, örgütlerle mücadelemiz hiç hız kesmeden devam edecektir. Uluslararası merkezlerin maşası gibi çalışıp, kendi ülkesine ihanet eden örgütlerden, hukuk ve demokrasi içinde mutlaka hesap sorulacaktır. Sizler, 30 Mart'ta sandıkta bize bu yetkiyi verdiniz, bu talimatı verdiniz. Hiç endişeniz olmasın, bizler de vazifemizi bihakkın yerine getireceğiz."

Başbakan Erdoğan, 30 Mart'ta vatandaşların, hükümetin aktif dış politikasına, çözüm sürecine, küresel yatırımlara, özellikle de ekonomik politikalarına güvenoyu verdiğine işaret ederek, 12 yıldır olduğu gibi bundan sonra da dış politika, iç politika, sosyal politikalar ve ekonomi de halkın çizdiği istikamette yürümeye ve hizmet üretmeye devam edeceklerini dile getirdi.

"30 Mart'ta sandıkta sizler, huzur dediniz, kardeşlik dediniz, istikrar dediniz" ifadesini kullanan Erdoğan, kimsenin endişe etmemesini belirterek, Türkiye'nin gerilimlerin tarafı olmayacağını, huzurun, kardeşliğin, istikrarın bozulmasına asla göz yummayacağını söyledi.

Bütün arzularının, vatandaşın sandıkta ders verdiği muhalefet partilerinin de milletin mesajını okumaları ve gereğini yapmaları olduğunu söyleyen Erdoğan, "30 Mart öncesinde karanlık örgütlerin peşine vagon olan muhalefet partileri sizden zaten gereken cevabı aldılar. Muhalefetin de artık değişmesi, 2023 hedefleri doğrultusunda, yeni Türkiye hedeflerine ulaşma istikametinde vazifesini yapması 77 milyonun beklentisidir. Muhalefetin, 30 Mart öncesi düştüğü hatayı görmesini, bunu sorgulamasını, kendisini yenilemesini arzuluyor ve bekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Başbakan Erdoğan, 10 Ağustos'ta ilk turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine, tam bir dostluk, kardeşlik, sükunet ve suhulet havasında girmek istediklerini vurgulayarak, halkın ilk kez cumhurbaşkanını seçeceğini, bunun 2007'de yaptıkları Anayasa değişikliği ile anayasal hükme bağlandığını hatırlattı.

Erdoğan, "Ağustos ayında ilk kez bu seçimleri gerçekleştireceğiz. Bizim aday tespit çalışmalarımız son derece hassas şekilde ilerliyor. İnşallah, kısa süre zarfında adayımızı açıklayacak, Türkiye'yi 77 milyonuyla kucaklayan bir atmosferde seçimleri gerçekleştireceğiz. Ne seçim öncesinde ne seçim sonrasında bir belirsizliğin oluşmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye'nin ve ekonominin belirsizlik içine girmesine asla göz yummayacağız. İnşallah, Türkiye bu seçimlerden de güçlenerek çıkacak ve 2023 hedeflerine artık çok daha yakınlaşmış olacak" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN