Şiddete başvuracaklar

1 Mayıs kutlamaları için bir kez daha Yenikapı'yı adres gösteren İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu: Elimizde istihbarat bilgisi var. Yasadışı terör örgütleri ve uzantıları Taksim'de şiddete başvuracak

Bugün kutlanacak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi işçi sendikalarına son kez çağrıda bulunan İstanbul Valisi Hüseyin Avli Mutlu, provokasyona karşı uyardı. Mutlu "Yasadışı terör örgütleri ve bunların uzantısı olan grupların, güvenlik güçlerine yönelik şiddete başvuracaklarına dair elimizde bilgiler mevcuttur" dedi. Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mutlu, kutlamaların Yenikapı'da yapılması halinde İETT'den tahsis ettikleri 300 otobüsün işçileri ücretsiz taşıyacağını söyleyerek "DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'ye verilen alan burasıdır. Bunların iyi değerlendirilmesini son gün, son saatler itibarıyla arzu ediyorum" dedi.

'TAKSİM İÇİN RİSK VAR'
Vatandaşların, özellikle de mitinge katılanların, can ve mal güvenliklerini korumakla mükellef olduklarını vurgulayan Mutlu, Taksim'de yapılacak kutlamalara ilişkin provokasyon yapılacağı yönünde ellerinde ciddi istihbari bilgilerin olduğunu söyleyerek, "Bunları kamuoyuyla paylaşabilmem mümkün değil. Yapılan operasyonda 2 Kalaşnikof tüfeği ele geçirildi. Bu şehirde uzun namlulu silahların oluşturduğu bir risk var" diye konuştu.

300 OTOBÜS HAZIR

Mutlu 1 Mayıs kutlamalarının Yenikapı'da yapılması için bir kez daha çağrı yaptı. Sendikaların burada yapacağı kutlamalar kapsamında tüm imkânları seferber edeceklerini belirten Mutlu, "Yenikapı giriş noktasında da vermiş olduğumuz çok ciddi bir destek var. Bunların iyi değerlendirilmesini arzu ediyorum" dedi. Vali Mutlu, Avrupa ve Anadolu yakasında ulaşımı sağlamak için 300 İETT otobüsünün tahsis edildiğini belirtti. Buna göre Marmaray, Kadıköy- Kartal metro hattı, Beylikdüzü- Topkapı metrobüs hattı çalışacak. Yenikapı'ya ulaşım için Boğaz köprüleri de kullanılabilecek. Deniz yolu ulaşımında sadece Karaköy, Beşiktaş, Eminönü ve Sirkeci iskeleleri kapatılacak. Bunun dışında Boğaz ve Adalar hattındaki deniz seferleri devam edecek.

'AİHM KARARLARINA UYGUN'
Diğer taraftan, sendikaların Taksim ısrarına dayanak gösterdiği AİHM kararlarına ilişkin, İstanbul Valiliği'nden açıklama yapıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı kararlarda "kişilerin can güvenlikleri söz konusu olduğunda, idarenin gösteriyi sınırlayabileceği" yönünde istisnaların olduğu hatırlatılan açıklamada, "AİHM'in 2012 tarih ve 39676/08 başvuru numaralı kararında, taraf devletlerin 11/2 maddesinde sayılan hususların varlığı halinde sınırlama getirebileceğine yer verilmiştir" denildi. Acil tahliye gibi durumlarda Taksim Meydanı'nın altyapısı olmadığını hatırlatan Valilik, Yenikapı'nın ulaşım ve altyapı bakımından buna uygun olduğunu vurguladı.

'1 MAYIS'TA TAKSİM'DEYİZ'
Valiliğin açıklamasına sendikalardan 'Taksim' yanıtı geldi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin oluşturduğu "1 Mayıs 2014 Komitesi" kutlamaları Taksim'de yapacaklarını duyurdu. Komite adına açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin düzenlediği kutlamalarda 60'ın üzerinde kurumla Taksim'de olacaklarını açıkladı. Beko Türkiye'nin AİHM'ye taraf olduğunu belirterek hükümetin buna saygı duyması gerektiğini söyledi. Beko İstanbul Valiliği'nin 2008'de 1 Mayıs'ın Taksim'de yasaklanmasında istihbarat bilgileri gerekçesini öne sürdüğünü ve bunun da AİHM tarafından ikna edici bulunmadığını anlattı.

AYM'DEN TAKSİM'E RET KARARI
Anayasa Mahkemesi (AYM), Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına açılması için yapılan bireysel başvuruyu kabul etmedi. AYM, karara gerekçe olarak iç hukuk yollarının tükenmemiş olmasını gösterdi. Mahkemeye 24 Nisan'da bireysel başvuru yapan Sedat Vural, 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin verilmemesi nedeniyle ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkının ihlal edildiğini öne sürmüştü.

METROBÜS TOPKAPI'YA KADAR ÇALIŞACAK
Bugün 06.00'dan itibaren Yenikapı- Taksim-Hacıosman metrosunun Yenikapı-Şişhane-Taksim istasyonları hizmet vermeyecek. Bağcılar- Kabataş tramvay hattı Topkapı'ya kadar çalışacak. Topkapı'dan sonra yolcu taşınmayacak. Metrobüs seferlerinde Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakasına yolcu taşınmayacak. Metrobüs seferlerinde Avrupa Yakası'nda Beylikdüzü-Topkapı seferleri yapılacak.

1 MAYIS OPERASYONU
1 Mayıs öncesi Cihangir, Tarlabaşı, Karaköy ve Dolapdere'nin yanı sıra çok sayıda adrese eşzamanlı operasyon düzenledi. 500 polisin katıldığı operasyonlarda 2 silah, kesici aletler ve çok sayıda molotof yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddete başvuracaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN