Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıdan Zaman'ın tetikçiliğine suçüstü

Giriş Tarihi: 1.5.2014 08:42

Zaman Gazetesi, 1 Şubat 2014 tarihli "Sabah ve atv için ihale karşılığı işadamlarından para toplanmış" haberi nedeniyle bir tekzip daha yedi. 17 Aralık darbe sürecinde, yalan ve iftira dolu haberleriyle bu sürecin bayraktarlığını yapan Zaman, Turkuvaz Medya Grubu ile ilgili yaptığı bütün haberlerinin tetikçilik olduğu mahkeme kararlarıyla da tescilleniyor. Turkuvaz Medya Grubu adına Av.Fatih Savaş'ın başvurusu sonucunda İstanbul 2.Asliye Ceza Mahkemesi, basın özgürlüğünün "suç işleme özgürlüğü" olmadığı gerekçesiyle Zaman Gazetesi'nin haberinin tekzibine karar verdi.

ZAMAN GAZETESİ KENDİ HABERİNİ YALANLAMAK ZORUNDA KALDI

Mahkeme kararı neticesinde Zaman, 24 Nisan 2014 tarihinde Turkuvaz Medya Grubu'nun tekzip metnini 13.sayfasında yayınlamak zorunda kaldı. Kendi sayfalarında, yaptığı haberin gerçek dışı olduğunu okuyucusuyla paylaşan Zaman, bunu yaparken yine okuyucusuna, kamuoyuna ve kanunlara da saygısı olmadığı gösterdi.

TEKZİP METNİNİ SULANDIRMA ÇABASI

Atv-Sabah'la ilgili iftira ve yalan dolu haberini 1 Şubat 2014 tarihli sayısının 13.sayfasında yayınlayan ve mahkeme kararı gereği tekzip metnini yine 13.sayfada yayınlamak zorunda olan Zaman, bunu yaparken de kanunlara saygısının olmadığını bir kere daha göstererek, 13.sayfayı resmi ilanlarla doldurdu ve yayınladığı tekzip metnini gizlemeye çalıştı. Gerçekleri gizleyerek, hayali haberler yapan Zaman'ın bu hareketi kamuoyunu şaşırtmadı.

OKYANUS'U GEÇTİĞİNİ ZANNEDİP, DEREDE BOĞULDUĞUNUN FARKINDA OLMAMAK

Bu yalan ve iftira dolu habere karşı, Zaman'ın yayınlamak zorunda kaldığı tekzip metninin özellikle son bölümünde, "Okyanus'u geçtiğini zanneden, gerçekte derede boğulduğunun farkında olmayan" haberi yapan kişi ve kurumlardan dem vurularak, bunların kınanması epey manidar bir tablo ortaya çıkarıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıdan Zaman'ın tetikçiliğine suçüstü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN