Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Ailelerin yüreğine su serpecek cezalar yolda"

A Haber'de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre Programı'nda dün akşam çocuk cinayetleri mercek altına alındı.

Giriş Tarihi: 3.5.2014 00:08 Güncelleme Tarihi: 3.5.2014 00:29
Prof. Dr. Arif Verimli, Prof. Dr. Mahmut Arslan, Prof. Dr. Nevzat Alkan, YAKAD Başkanı Zafer Özbilici ve Burhan Alibeyoğlu'nun (Kars'ta tecavüze uğrayıp öldürülen Mert'in amcası) konuk olduğu programa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam'da telefonla bağlandı.

İŞTE DEŞİFRE'DEN ÇARPICI BAŞLIKLAR…

DOÇ.DR. AYŞENUR İSLAM;
"Ölen çocukların hepsine Allahtan rahmet diliyorum ama bunun bir faydası yok bunu da biliyorum. Benim basında sadece çocuklara çığlık atmayı öğretin sözümü çıkarttılar ama ben orada bunlarla ilgili çalışmalarımız var bunların hepsini anlattım.Bizim hadım cezası gündemimizde yok.Yasalar ne kadar caydırıcı ise olaylar o kadar azalıyor.İnsanların yüreğine su serpecek değişiklikler yapacağız.Yani bu yasalar geldiğinde ben bunu yaparsam yanıma kar kalmaz diyebilecek.İnternetten kurdukları arkadaşları bilmeye çalışalım nerelere gidip gezdiklerini bilmeye çalışalım,çocukları kontrolsüz şekilde sokağa bırakmak bu zamanda artık tehlikeli. Çocuklarımızın kimlerle ne yapacağını nerelere gidebileceğini bilmeleri gerekir.Ben çocuklara çığlık atmayı öğretin derken bizim toplumumuz aman sesini çıkarma tarzında büyüttüğü için çocuklar hep susar bundan dolayı söyledim yeri geldiğinde konuşmalılar bağırmalılar.Okulların ilk açıldığı ve kapandığı ilk gün çocuklarımızı bilinçlendirme toplantıları yapmayı planlıyoruz sadece bu toplantılarla da bırakmayıp evde çocuklarımızla ilgilenip eğitmeliyiz. Sayın Başbakanımızın talimatını da aldık çok değişiklik yapacağız ama basından da iş birliği istiyoruz faili ifşa edelim mağduru değil. Cinayeti yada suçu tasvir etmeyelim o yapmış bende yapabilirim tarzında haberler yapmayalım. Biz bu insan tipini bu toplumda nasıl yetiştiriyoruz bu insan bu toplumdan nasıl çıkıyor bizim aslında bunu oturup düşünmemiz lazım, bu hafta sonu oturup inşallah psikolog sosyologlarla herkesle oturup toplantı yapmayı düşünüyoruz tekrar hepsine başsağlığı Allahtan rahmet diliyorum" şeklinde konuştu.

MERT'İN ELLERİNİ HALA YÜZÜMDE HİSSEDİYORUM…

BURHAN ALİBEYOĞLU;
"Bu olayların temelinde kanunların yetersiz olduğunu düşünüyorum idam gelmese de çok ağır cezaların gelmesini bekliyorum.Türkiye sonsuz desteklerini verdi internet'den olsun diğer yollarla olsun artık analar ağlamasın içlerimiz acımasın artık bu kanunların çıkması için Bakanlardan veya Başbakan'ın yakınlarının başına mı gelmesi gerekiyor. Bunlar bizim geleceğimiz bunlar bizim umutlarımız daha ağır ciddi yasalar çıkmalı cezalar caydırıcı değil. Artık hayat ailesi için hiç bir şey ifade etmiyor ruh gibi yaşıyorlar güneşin doğuşu onlar için bir şey ifade etmiyor artık.Katil bizimle birlikte cenazeye geliyor bizimle birlikte taziyeye geliyor yalandan saçını başını yoluyor artık güvenemiyorsunuz içimizde geziyorlar lütfen yeni yasalar çıkarılmalı artık bunlara son verilmeli.Bunlar bizim umutlarımız artık lütfen ateş düştüğü yeri yakıyor yardım edin lütfen. Amerika bize demokrasi dersi veriyor kendileri iğneli v.b idam veriyor bizde de olmalı idam olmasın hadi ama en ağır cezalar verilmeli artık.Bunlar bizim geleceğimizin Başbakanı da Cumhurbaşkanı da olabilir lütfen artık sahip çıkalım bu çocuklara.Biz bu çocuklara sahip çıkamayacak mıyız biz bu kadar aciz miyiz. Mert olsun Gizem olsun Umut olsun bunlar cennet kokulu bir melek,saf oldukları için kirli olmadıkları için cennet kokulu oldukları için katlediliyor. Gözümü kapatıyorum Mert'in elleri yüzümde dolaşıyor.Biz bu kadar basit bir ülke değiliz bunlara artık sahip çıkmalıyız. Vicdansızlara karşı yasalarında vicdansız olması gerekiyor. Güneşimiz battı bizim artık herkes birilerini katledecek artık" dedi.

AİLE KAVRAMI ZAYIFLADI, EBEVEYNLER SOSYAL VE PSİKOLOJİK SORUNLARI ÇÖZEMİYOR

PROF. DR. ARİF VERİMLİ;
"Şimdi biri bu suçu işlemiş içeri girmiş cezasını çekip çıktıktan sonrada takip edilme sistemi yapılmasını Bakanlığıma sunuyorum.Yüzde yüz güvenlik mümkün değil ama bunu en fazlaya çıkarmak gerekiyor. Bu depremin ne zaman olacağını bilememe gibi bir şeydir. Şuan dürtü kontrol bozukluğu denilen bir problem var maalesef aile kavramımız çok zayıfladı. Ebeveynler sosyal ve psikolojik sorunları çözemiyor" dedi.

PROF. DR. NEVZAT ALKAN; "Çocuklar ortada boş kalınca kötü insan her yerde var. Türkiye'de de var boş kalınca da insanın başına her şey gelebiliyor. Şimdi altı yaşında çocuk tek başına parka gideceğim diyor. Aileler daha dikkatli daha duyarlı olmalı" uyarısında bulundu.

PROF. DR. MAHMUT ARSLAN; "Herkesin iç içe olduğu cemaat yapısından geliyoruz biz,şimdi o yapılanma yavaş yavaş dağılıyor. Bu kitlesel güçlerin getirdiği değer kaybıdır. Siz bir nehri geriye çeviremezsiniz toplum hızla gelişmekte sanayileşmekte teknoloji geliştikçe bencilleşmeyi daha çok görürsünüz. Bu tarz topluma aslında anomi yani kuralsız yaşama denir aslında istediğiniz gibi hareket ediyorsunuz toplumda değişim dönüşüm görüyoruz. Dikkat ederseniz bizim ticari ilişkilerde de değişme var artık.İnsanların yaşamdaki rekabeti bu tarz hareketlere itiyor. Amerika da psikiyatri veya çocuk cinselliğiyle ilgili sabıkası olanları polis izler,ikamet değiştirdiğinde bilgi vermek zorundadır, oradaki komşularına bilgi verilir ne yaptıkları en ince ayrıntısına kadar incelenir. Bizde de olmalı" dedi.

YAKAD BAŞKANI ZAFER ÖZBİLİCİ; "Maalesef aileler çok duyarsız. Biz yıllardır uyarıyoruz. Kimse benim başıma gelmez demesin. Çocuğunuzun saç telini parmak izini bir kenarda saklayın" tavsiyesinde bulundu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ailelerin yüreğine su serpecek cezalar yolda"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN