Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soylu: Başbakan, Cumhurbaşkanı olmalı

Giriş Tarihi: 2.5.2014 13:29

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı.

"Şahsi kanaatim Sayın Başbakan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi" diyen Soylu, Türkiye'nin ilk kez bir sistem krizi yaşamadan cumhurbaşkanlığı seçimi tartıştığına da dikkati çekti. Soylu; cumhurbaşkanının başbakanı denetlediği bir yürütme sistemi olamayacağını da dile getirdi.

İLK KEZ SEÇİM SİSTEMİ TARTIŞILMIYOR

Türkiye İlk kez, hem de büyük bir rejim krizi yaşamadan, büyük bir sistem krizi yaşamadan, sağlıklı bir şekilde hem de hemen bir seçimin arkasından cumhurbaşkanlığını tartışıyor. Biz Sayın Başbakanımızı köşke çıkarmalı mıyız, buradan Türkiye'nin faydası ne olabilir, buradan etrafımızdaki coğrafyanın faydası ne olabilir ve gelecek Türkiye'sinin faydası ne olabilir bugün bunu tartışıyoruz. Tartıştığımız bir şey daha var; biz siyasetin odağını değiştirmeli miyiz, değiştirmemeli miyiz? Türkiye'nin siyasal sisteminin ortaya çıkardığı sıradan olmayan iki devlet adamı tartışılıyor. Bir üçüncü isim tartışıldı mı? hayır tartışılmadı. Daha henüz üçüncü bir isim konusunda herhangi bir değerlendirme yapılmadı. Sayın Başbakanın cumhurbaşkanı olması konusunda şahsi bir fikrim ve değerlendirmemin olduğu çok uzun zamandan beri bellidir.

CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKANI DENETLEYEMEMELİ

Cumhurbaşkanının başbakanı denetlediği bir yürütme sistemi olmaz. Böyle bir yürütme mekanizması olmaz. Ya burada yetkiyi cumhurbaşkanına vereceksiniz, bunu yasama meclisi ve yargıyla beraber denetleyeceksiniz..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soylu: Başbakan, Cumhurbaşkanı olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN