Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Ayşenur İslam'dan idam açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Adana'da 6 yaşındaki Gizem Akdeniz'in öldürülmesine ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti yasalarında şu anda idam cezası yok ancak bir anne, kadın hatta bir bakan olarak, yasalarımız müsaade etseydi bu tür suçlar için idam cezasını istemekte tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim" dedi.

Giriş Tarihi: 4.5.2014 21:49 Güncelleme Tarihi: 4.5.2014 21:50
"Genç Fikirler, Güçlü Kadınlar Projesi'nin Erenler ilçesindeki otelde düzenlenen ödül törenine katılan İslam, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Adana'daki cinayetle ilgili 'bu olaylar, idamlık olaylar' sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine İslam, bu yoruma katıldığını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti yasalarında şu anda idam cezası yok ancak bir anne, kadın hatta bir bakan olarak, yasalarımız müsaade etseydi bu tür suçlar için idam cezasını istemekte tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim" dedi.

'GÖNLÜM İDAM CEZASINDAN YANA'

Çocuk cinayetiyle ilgili suçlardan cezaevine girenlere yönelik eğitim veya terapi planlanıp planlanmadığına ilişkin soruya İslam, şu şekilde yanıt verdi:

'RUH SAĞLIĞI BOZULDU MU' UYGULAMASI BİTEBİLİR

"Getirmeye çalıştığımız yasanın içinde, cezaevlerinde nasıl uygulama olacağı alt mevzuat meselesidir. Bu, Adalet Bakanlığının konusudur ancak bizim
getirdiğimiz yasanın içinde tedavi maddesi var yani mahkeme, failin hastalık sonucu suç işlediğine karar verirse, hakim tedavi teklif edebilir. Cezalar nispi oranlarda arttırılacak. Bu tür fillere en üst cezaların verilmesi gündemde. Mağdurun ikinci defa hırpalanmasını engellemek üzere "ruh sağlığı, ruh bütünlüğü bozulmuş mudur" şeklindeki uygulamanın gündemden kalkması söz konusu. Bu tür suçları işleyen faillerin bulunduğu mekanlara yaklaştırılmaması, çocuklarla alakalı mesleklerde çalışıyorlarsa, bu mesleklerden alınmaları söz konusu.

Mağdurların, bu suçu işleyen kişilerle evlendirilmesi yasal olarak değil ancak zımnen mümkündü. Bu da ortadan kalkıyor." Faillerin basın yayın yoluyla teşhir edilmesi konusunu gündeme getireceklerini kaydeden İslam, genel çerçevesinin tartışılmasının yanında uygulamanın sonuç alınabilecek tedbir olduğunu düşündüklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Ayşenur İslam'dan idam açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN