Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bence de ağırlaştırılmış müebbet hapis gerekli

Katil Süleyman Akdeniz'in avukatı Ulaş, "Katil de olsa zanlının adil yargılanmasını sağlamak görevim. Bana göre de dava ağırlaştırılmış müebbet istemiyle açılmalı" dedi

Çocuk cinayetleriyle ilgili ceza tartışmaları sürerken Adana'da 6 yaşındaki akrabası Gizem Akdeniz'i öldüren Süleyman Akdeniz'in avukatından ilginç bir çıkış geldi. Avukat" Ahmet Faruk Ulaş, müvekkilinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanması gerektiğini söyledi. SABAH'a konuşan avukat Ulaş'ın açıklamalarından başlıklar şöyle:
GÖREV BANA KALDI: Katilin avukatlığı için öneri götürdüğümüz 41 meslektaşımız bunu kabul etmedi. Başsavcılık yazısı üzerine Baro Yönetim Kurulu'nu topladık. Erkek üyelerden sadece ben ve başkanımız vardı. Başkanımızın almasını uygun bulmadık. Bayan üyelerimize bu görevi vermek istemedik. Görev bana kaldı. Toplumda infiale sebep olan bir olayda savunma görevini üstlenmek istemezdim.
ADİL YARGILAMA: Görevim iddianame hazırlanıncaya kadar. Sonrasında zanlının ailesi belki şehir dışından bir avukat tayin eder. Ancak o zamana kadar zanlınınn adil yargılanmasını, delillerin sağlıklı toplanmasını sağlamak benim görevim.
MİMİKSİZ, JESTSİZ: 25 yıllık avukatım. Örgüt, cinayet, uyuşturucu davalarına girdim. Ancak ilk kez bu kadar mimiksiz, jestsiz bir sanıkla karşı karşıyayım. Sanıkla birkaç kez görüştüm, karşımda bitmiş birini görüyorum.
İYİ ANALİZ EDİLMELİ: Sanık, Gizem'in ablasını vermedikleri için cinayeti işlediğini söylüyor. Ancak bu "Kız vermediler" ile açıklanabilecek bir durum değil. Sosyal politikalar üretilirken bu olayların iyi analiz edilmesi gerekiyor.
'İDAMINI İSTE' DİYENLER VAR: Toplumdaki, infiali çok iyi anlıyorum. Bunlar sizin de benim de içimizde olan bir öfke. Hatta kendi meslektaşlarımdan bile "Müvekkilinin idamını iste" diyenler var. Bunun mümkün olmadığını onlar da biliyor ama bunu söyleyebiliyorlar. Ancak gerçekçi olmalıyız. Hukuk sistemimizde idam yok.
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET: Bana göre de davanın, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle açılması gerekiyor. Yasalarımız buna izin veriyor. Ben de vekalet görevim devam ettiği sürece katil de olsa sanığın haklarının korunmasına çalışacağım. Ancak sorun müebbet hapis cezası vermekle de bitmiyor.
İNFAZ KANUNU DÜZENLENMELİ: Bu olayların birçok yönü var. Sosyolojik ve psikolojik yönünü uzmanlarına bırakırsak adli yönden yapılması gereken, İnfaz Kanunu'nun düzenlenmesi. Bir kişi 5 yıl ceza alıp, 2 yılda çıkıyor. 5 yıl alıyorsa 5 yıl yatmalı. İnfazın amacı ıslahtır ama cezaevlerimizin hangisinde ıslah var. Cezaevine giren profesyonel suçlu olarak çıkıyor.

Adana'da Gizem protestosu
Adana'da sosyal medya üzerinden organize olan yaklaşık bin kişi, küçük Gizem Akdeniz'in evinin önünde toplanıp Uğur mumcu Meydanı'na yürüdü. Gizem'in annesi Hatice akrabaları ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın da katıldığı yürüyüşte "Adana uyuma, Gizem'ine sahip çık", "Gizem ölmedi kalbimizde yaşıyor", "Süleyman Akdeniz idam edilsin" sloganları atıldı. Anne Akdeniz, "Benim ciğerimi yaktılar, biricik yavrumu, meleğimi elimden aldılar. Sokaklarda milyonlarca Gizem var. Eğer devletim bu caniyi idam ederse başka Gizem'ler ölmez, anaların yüreği yanmaz" dedi. Karalar ise, "Bu vahşet son bulsun. Katil en ağır şekilde ceza alsın" dedi.

'Öldükten sonra yaktım' dedi
Adana'daki infiali dikkate alan savcılık katil zanlısı Süleyman Akdeniz'e önceki gün gizlice "yer gösterme" yaptırdı. Yer gösterme sırasında sanık, ceza hukuku açısından ince bir manevra yaptı. Önceki ifadelerinde minik Gizem'i yaralı haldeyken yaktığını söyleyen sanık, yer gösterme sırasında, ısrarla "Benzini öldükten sonra döküp ateşe verdim" dedi. Sanığın bu tavrı cinayeti ceza hukukundaki tanımıyla 'canavarca işlemediği', o andaki ruh haliyle anlık gerçekleştirdiği izlenimini yaratmak olarak değerlendirildi. Bu arada Süleyman Akdeniz'in tarif ettiği bu yerlerde cinayette kullandığı bıçak ve benzin dolu pet şişesi bulunamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bence de ağırlaştırılmış müebbet hapis gerekli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN