Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'de hüzünlü son: Şehit pilotun naaşını arama çalışmaları sona erdi

Genelkurmay Başkanlığı, Ege Denizi'ne düşen F-16 uçağının enkazı ile Şehit Hv.Plt.Yzb. Nail Erdoğan'ın naaşını, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı imkanlarıyla 13 Nisan 2014 tarihinde başlayan arama faaliyetine, 5 Mayıs 2014 tarihinde saat 23.59'da son verildiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 6.5.2014 13:47 Güncelleme Tarihi: 6.5.2014 16:51

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 8 Ekim 1996 tarihinde, Yunan jetleri tarafından açılan ateş sonucu Ege Denizi'ne düşen F-16 uçağının enkazı ile Şehit Hv.Plt.Yzb.Nail Erdoğan'ın naaşını, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı imkanlarıyla 13 Nisan 2014 tarihinde başlayan arama faaliyetine, 5 Mayıs 2014 tarihinde saat 23.59'da son verildiği kaydedildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından bahse konu görev kapsamında; iki Mayın Avlama Gemisi, bir Kurtarma Gemisi, bir Hücumbot görevlendirildiği ifade edilerek, "Mayın avlama gemileri TCG AMASRA ve TCG AKÇAKOCA 13 Nisan 2014 tarihinde, kurtarma gemisi TCG IŞIN ise 17 Nisan 2014 tarihinde uçağın muhtemel denize düştüğü noktaları kapsayan sahalarda arama, tespit ve teşhis faaliyetlerine başlamıştır" denildi.

Görev öncesinde çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda tesis edilen ve bilahare yeni bilgilere göre genişletilen sahalarda 13 Nisan 2014 tarihinden itibaren; Mayın avlama gemileri ile toplam 614 saat seyir yapıldığı kaydedilen açıklamada, 420 saat süreyle sonar araması, 19 saat PAP (Uzaktan kumandalı, görüntü alma yeteneğine sahip insansız sualtı cihazı) cihazları ile dalış yapıldığı bildirildi.
TCG IŞIN kurtarma gemisi ile toplam 260 saat seyir yapıldığı belirtilerek " 48 saat ROV (Uzaktan kumandalı, görüntü alma ve malzeme çıkarma yeteneğine sahip insansız sualtı cihazı) cihazı ile dalış, beş saat ADS-1200 (İçerisinde dalgıç bulunan atmosferik dalış sistemi) ile dalış icra edilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

"Avlama gemileri tarafından sualtında tespit edilen ve enkaza ait olabileceği değerlendirilen TOPLAM 101 ADET TEMAS PAP, ROV ve ADS-1200 cihazı/sistemleri kullanılarak teşhis edilmiştir. Teşhis edilen 101 adet temasın; Büyük kısmının dip tabiatı (kayalık, yükselti vb.) ve amfora (eski testi, çömlek vb.) olduğu, Tespit edilen ve/veya su üstüne çıkarılan metal/bez parçaların ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı uzman personeli ile birlikte yapılan inceleme neticesinde uçağa ait olmayan parçalar olduğu tespit edilmiştir.

Mevcut bilgilere istinaden belirlenen sahalarda/mevkilerde icra edilen arama faaliyetleri sonlandırılmıştır. Uçak enkazı ve naaşın mevkiine ilişkin yeni bilgi temin edilmesi durumunda yapılacak değerlendirmeye istinaden arama faaliyetine yeniden başlanabilecektir."

Tam 18 yıl önce Sakız Adası güneyinde Yunan uçaklarıyla it dalaşı yapan Türk F-16'sı düşmüş, Pilot Yarbay Osman Çilekli kurtulurken, öğretmen Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla birlikte denize düşmüştü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl naaşın çıkartılması için talimat vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'de hüzünlü son: Şehit pilotun naaşını arama çalışmaları sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN