Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk savaş gemileri 148 yıl sonra Cape Town'da

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu'na bağlı Türk savaş gemilerinden Oruçreis ve Heybeliada gemileri Güney Afrika'nın Cape Town kentine ulaştı.

Giriş Tarihi: 6.5.2014 13:56 Güncelleme Tarihi: 6.5.2014 13:58
Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde oluşturulan ve 148 yıl sonra ilk kez Afrika kıtasını dolaşarak Ümit Burnu'nu geçecek olan Türk savaş gemileri Güney Afrika'nın Cape Town kentine geldi. 17 Mart'ta Gölcükten hareket eden savaş gemilerinden Gediz ve Yarbay Kudret Güngör gemilerinin de yarın bölgeye ulaşacağı bildirildi.

Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı savaş gemileri, Türk dış politikası doğrultusunda Afrika çevresindeki denizlerde varlık göstermek, Afrika ülkeleri ile olan ilişkileri geliştirmek ve deniz korsanlarına karşı birlikte hareket etmek için denizaşırı gezi düzenliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı biri MİLGEM kapsamında üretilmiş 4 firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu'nda 781 asker görev alıyor. MİLGEM kapsamında üretilmiş olan TCG Heybeliada ve TCG Gediz, TCG Oruçreis, TCG Yarbay Kudret Güngör gemilerinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu'nun Afrika kıtasında 27 farklı limanı ziyaret edeceği bildirildi.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu'na bağlı savaş gemileri Cape Town'a ulaşarak aynı zamanda bir ilki gerçekleştirdi. 148 yıl önce Mekke'ye giden hacıları korumak için İstanbul'dan hareket eden Bursa ve İzmir isimli iki Osmanlı Korveti'nden sonra savaş gemilerimiz Ümit Burnu'nu geçen ilk deniz birliği olma özelliğine sahip.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk savaş gemileri 148 yıl sonra Cape Town'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN