Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'10 milyon dolar öde hapisten çık'

aHaber'de Sevilay Yükselir'e konuşan işadamı Galip Öztürk: Polisteki çaycı bile paralel yapının adamı. Ben cezaevindeyken '10 milyon dolar öde, seni çıkaralım' dediler

Giriş Tarihi: 7.5.2014
aHaber televizyonunda önceki akşam, Sevilay Yükselir'in hazırlayıp sunduğu "Yüzde 100 Siyaset" adlı programa katılan Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk, paralel yapılanma ve rüşvet çarkına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Öztürk, "Cezaevindeyken 10 milyon dolar öde seni çıkaralım diye teklifte bulundular" dedi. Şu anda Afrika'da bir ülkenin imamı olan Murat Yıldırım vasıtasıyla İstanbul imamı Ahmet Kara'yla tanıştığını anlatan Öztürk şunları anlattı: "Kara'nın benden epey yüksek düzeyde talepleri oldu. Afrika'da birkaç okul yapmam gerektiğini, sadece bir okul için 8-10 milyon lira vermem gerektiğini söyledi. 3 okul için çarpı 3 yani. Okulu kendim yapmak istediğimi söyledim. Ben böyle deyince Kara bozuldu. Sonra aradan birkaç ay geçti, hizmetin polislerinin bir dosya açtığını duydum. Ama şubeleri tamamen ele geçirmedikleri bir dönemdi. Telefonlarda onlara karşı biraz sesimi yükseltmeye başlamıştım. 'Okulsa yapalım, ama siz para istiyorsunuz' demiştim. Kara'yı reddettiğimde dosyam çok hızlı bir şekilde devreye girdi. Adamlar o kadar güçlüymüş ki, polisteki çaycıları bile kendilerinden. O gün bırakın bugün olanları, bunların yarısını bile hissetsem karşı çıkmazdım." Galip Öztürk, tutuklandığında bu gerçekleri daha iyi anladığını belirterek, "Sayın Muammer Akkaş'la (savcı) karşılaştığınız zaman bir düşmanla karşılaşmış gibi oluyorsunuz. Orta yerde size sorabileceği hiçbir soru yok. 50 klasörü doldurmuş oraya, son 5 yılda bütün şirket çalışanlarını, iş konuşmalarımızı dinlemişler, bunu da dosya haline getirmişler. Basına ve kamuoyuna da bizimle ilgili mafya, suç örgütü gibi ithamları empoze ediyorlar. Ama ortada bir suç yok" dedi.

GÜLERCE: BAŞBAKAN'IN TALİMATI

Gazeteci Hüseyin Gülerce'yi Beyaz TV'den tanıdığını aktaran Öztürk, "Bir arkadaşım bana, başımın çok dertte olduğunu, Gülerce ile görüşmem gerektiğini söyledi. Gülerce beni Taksim'de bir otele davet etti. 'Başınızdaki bu işlerin tamamı Tayyip Bey'in talimatıyla yapılıyor' dedi. Dosyamla ilgilenen polislerin de cemaatle ilgisi olmadığını söyledi" diye konuştu. Galip Öztürk, cezaevindeyken paralel yapıdan isimlerini sayamayacağı kadar çok avukatın ziyarete geldiğini anlatarak sözlerini şöyle tamamladı: "10 milyon dolar öde biz seni çıkaralım diye teklifte bulundular. Avukat üzerinden ismini de verebilirim. Kasım Mete diye Rizeli bir arkadaşım beni ziyarete geldi. Hizmete yakın bir grup olduğunu, bu gruba 10 milyon dolar ödeyerek buradan çıkıp bir daha da konuşmayacağımı söyledi. 10 milyon dolar avukatlık parası istediler. 10 kuruş bile vermeyeceğim dedim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'10 milyon dolar öde hapisten çık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN