Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'den Alan, Haberal ve Balbay için kanun teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, MHP'nin tutuklu milletvekili Engin Alan'ın cezaevinden çıkmasını sağlayacak, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ile İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ı ise olası bir onama kararının ardından yeniden cezaevine dönme olasılıklarını 24. Dönem sonuna kadar ortadan kaldıracak yasa teklifi verdi.

Giriş Tarihi: 7.5.2014 14:30
CHP'li Oran, TBMM Başkanlığı'na sunduğu "Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"nde, CMK'nın 102. maddesine şu fıkranın eklenmesini önerdi:

"Tutuklu iken milletvekili seçilen bir kimsenin, milletvekili seçildiğini gösteren belgenin ilgili mahkemeye ibrazıyla tutukluluk hali son bulur. Seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla, Anayasa'nın 14. Maddesinde yer alan durumlarda soruşturma ve kovuşturma, tutuksuz olarak sürer. Yargılamanın sanığın milletvekili iken mahkumiyetle sonuçlanması halinde verilen cezanın infazı dönem sonunda milletvekili sıfatının sona ermesine bırakılır." Yasa teklifinin gerekçesinde, demokratik ülkelerde iktidarın seçimlerle halk tarafından belirlendiğini, milletin de yasama gücü ve egemenlik kuvvetini de vekiller aracılığıyla kullandığını anımsatılarak, "Bizim Anayasamız da 7. maddesinde 'Yasama yetkisi Türk milleti adına TBMM'nindir. Bu yetki devredilemez' hükmüne yer vererek bu ilkenin altını çizmektedir" ifadesine yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'den Alan, Haberal ve Balbay için kanun teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN