Engin Alan'a çıkış formülü

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Balyoz davasından tutuklu olan MHP Milletvekili Engin Alan için kanun teklif hazırladı.

Giriş Tarihi: 7.5.2014 13:09 Güncelleme Tarihi: 7.5.2014 16:08
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, hakkında kesinleşen mahkeme kararı bulunan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan için, Meclis'te bulunan 4 siyasi partiye yasa taslağı örneği gönderdi. Çiçek, milletvekili hakkında, kesinleşen mahkeme kararlarının yasama döneminin sonuna bırakılmasını öneriyor.

Meclis Başkanı Çiçek, tek tutuklu vekil MHP'li Engin Alan için harekete geçti. Çiçek'in talimatıyla TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı ve Hukukçular, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılması'na Dair Kanun Teklifi taslağı hazırladı. Teklif, Ceza ve Güvenlik Tedbirleri'nin İnfazı Hakkında Kanun'a geçici bir madde eklenmesini öngörüyor.

Öneri ile; 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinde milletvekili seçilenlerden, yargılamasına devam olunarak hakkında mahkumiyet kararı verilenler ile hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunanların hükümlerinin infazı ve mahkumiyet kararının Meclis'e bildirimi, yasama dönemi sonunda milletvekili sıfatının sona ermesine bırakılacak.

KAMU VİCDANI ZEDELENECEKTİR

Söz konusu taslak teklif metninin gerekçesinde de şu ifadelere dikkat çekildi: "Esas amacı milletvekillerinin şahsını değil, yasama fonksiyonunu korumak ve demokrasinin sağlıklı yürümesini sağlamaktır. Yasama dokunulmazlığının milletvekillerinin yasama çalışmalarına katılmasını engelleyecek olan ceza hükmünün infazı işlemlerine karşı güvence sağlaması gerekir. Milletvekilinin yasama görevini daha iyi yapabilmesi amacıyla tanınan bu ayrıcalık, kamu yararı nedeniyledir. Dolayısıyla dokunulmazlık müessesinin herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmadan, tam olarak uygulanması, kamu yararına uygun olacaktır. Bu kamu yararı, milletvekillerine tanına ayrıcalıkların, eşitlik ilkesini ihlal etmesindeki kamu zararından daha önceliklidir. Ceza hükümlerinin yerine getirilmesi nedeniyle milletvekili seçilmiş olan bir kimsenin, yasama faaliyetine katılamaması kamu vicdanını zedeleyecektir. Seçilmiş milletvekillerinin yasama faaliyetlerini yerine getirmelerini engelleyecek hükümlülük halinin, millet iradesiyle oluşan siyasal temsil yetkisine ve seçilme haklarına bir müdahale teşkil ettiği açıktır."

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in parti gruplarına gönderdiği taslak metnin üst yazısında ise şöyle dedi:

"TBMM'nin 24. Yasama Dönemi'nin, tutuklu milletvekilleri sorunu ile başladı. Geçen süre içinde her türlü siyasi tartışmaya ve beyana konu olmasına rağmen bu konuda anayasal veya yasal herhangi bir düzenleme yapılamadı ve bir çözüm ortaya konulamadı. Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvurular üzerine verdiği kararlar sonrasında tutuklu milletvekilleriyle ilgili farklı durum ve uygulamalar ortaya çıktı. Adil ve dolayısıyla vicdanen kabulü mümkün olmayan bir tabloyla karşı karşıya kalınmıştır. Bu durum karşısında kesin bir çözüm bulununcaya kadar geçiçi de olsa bir düzenleme ihtiyacı görülmektedir. Bu doğrultuda hazırlanmış olan kanun teklifi taslağı, gereği siyasi parti gruplarımızın takdir ve değerlendirmelerine ait olmak üzere sunulmuştur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engin Alan'a çıkış formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN