Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komisyonun raporu iddianame sayılacak

Meclis tarafından 4 eski bakanla ilgili kurulacak olan Soruşturma Komisyonu savcılık gibi çalışıp 2 ayda rapor yazacak. Komisyonda AK Parti'den 9, CHP'den 4, MHP ve HDP'den birer vekil olacak

Giriş Tarihi: 7.5.2014
TBMM Genel Kurulu'nda önceki gün başlayan 17 saatlik maratonun ardından eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar ile ilgili soruşturma komisyonu kararı çıkmasının ardından yeni bir süreç başladı. 15 kişiden oluşacak komisyonda partiler Meclis'teki sandalye sayısına göre temsil edilecek. Buna göre komisyonda AK Parti'den 9, CHP'den 4, BDP ve MHP'den 1'er milletvekili olacak. Partiler temsil sayılarının 3 katı kadar ismi TBMM Başkanlığı'na bildirecek. Komisyon üyeleri bu isimleri arasından kura ile seçilecek.

GÖRÜŞ BİLDİRMEME ŞARTI

Komisyon üyesi olabilmek için bu konuda herhangi bir görüş bildirmemiş olma şartı bulunuyor. Soruşturma Komisyonu üye tam sayısının salt çoğunlu olan 8 üye ile toplanabilecek ve karar alabilecek. Komisyon toplantıları gizli olacak. Komisyon üyesi olmayan milletvekilleri toplantılara giremeyecek. Komisyon, kamu ve özel kuruluşlardan bilgi ve belge isteyebilecek, gerekli görürse belgelere savcılar aracılığıyla el koyabilecek. Bakanlar Kurulu üyelerini, diğer ilgilileri, tanık ve bilirkişileri dinleyebilecek, adli mercilerden yardım alabilecek.

GÖREV SÜRESİ İKİ AY
İlgili bakanların savunmasını alacak olan komisyonun görev süresi 2 ay olacak. Talep halinde bu süre bir kez 2 ay olarak uzatılabilecek. Komisyon, bu süre sonunda yazacağı raporu Meclis Başkanlığı'na sunacak. Raporun oylaması Genel Kurul'da gizli oylama ile yapılacak. Raporla ilgili 276 vekil evet derse eski bakanlar Yüce Divan'da yargılanacak. Yargılamayı Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi yapacak. Soruşturma Komisyonu'nun raporu ise iddianame yerine geçecek. Bu arada savcılığın geçtiğimiz hafta hakkında takipsizlik kararı verdiği Bayraktar'la ilgili süreç takipsizlik kararı 15 günlük yasal itiraz süresi bittikten sonra komisyonda belli olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komisyonun raporu iddianame sayılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN