Türk denizciler Ümit Burnu'nda

Barbaros Görev Grubu, 51 gün sonra Cape Town'a demirledi. 15 ülke limanını ziyaret eden denizciler, 1866'dan sonra Ümit Burnu'nu geçerek bir ilke imza attı

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 148 yıl sonra ilk kez Ümit Burnu'na demir attı. Barbaros Deniz Grubu'na bağlı 4 gemiden ikisi dün Güney Afrika'nın Cape Town Limanı'na ulaştı. 17 Mart'ta Gölcük'ten demir alan 2 firkateyn, 1 korvet ve 1 lojistik gemisi, göreve çıktıktan 51 gün sonra görevlerinin önemli kısmını da böylece tamamlamış oldu. TCG HEYBELİADA ve TCG ORUÇ REİS gemileri dün sabah saatlerinde Cape Town limanına ulaşırken, TCG GEDİZ (F-495) fırkateyni ile TCG YARBAY KUDRET GÜNGÖR (A-595) lojistik gemisinin de bugün limana varması bekleniyor. Dün Namibya'da demirleyen GEDİZ firkateyni ile YARBAY KUDRET GÜNGÖR gemilerinin mürettebatı, buradaki liman ziyaretinde çeşitli yardımlara da imza attı. Bir ilkokula 300 okul çantası ve kırtasiye malzemesi yardımında bulunan TSK, ayrıca 300 kolilik gıda ve tekerlekli sandalye yardımında bulundu. Bugüne kadar 15 ülkede çeşitli limanları ziyaret eden Türk Deniz Kuvvetleri personeli, liman ziyaretlerine Ümit Burnu'ndan sonra da devam edecek. Dışişleri Bakanlığı genel koordinesinde devam eden ziyaretlerde farklı faaliyetlere de imza atılıyor. 120 günlük görev sonunda yurda dönecek denizciler, demir aldıkları Gölcük'te karşılanacak.

148 YIL SONRA BİR İLK
Osmanlı döneminde 1866'da BURSA ve İZMİR korvetleri Afrika Kıtası'nın batı sahilleri boyunca seyretmişti. Olumsuz deniz ve hava şartları sebebiyle 2 ay süreyle Cape Town'da kalan Osmanlı donanması buradan Basra Limanı'na ulaşmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk denizciler Ümit Burnu'nda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN