Alan'ın tahliyesi için 'Çiçek' gibi hareket

Meclis Başkanı Çiçek, cezaevindeki MHP'li milletvekili Engin Alan'ın tahliyesi için kanuna geçici bir madde eklenmesini istedi

Giriş Tarihi: 8.5.2014
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, cezaevindeki son milletvekili olan MHP'li Engin Alan'ı kurtarmak için düğmeye bastı. Çiçek'in talimatıyla Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılması'na Dair Kanun Teklifi taslağı hazırladı. Kanuna geçici bir madde eklenmesini öneren teklife göre, 2011'deki genel seçimlerde milletvekili seçilenlerden, hakkında mahkûmiyet kararı verilenler ile hakkında kesinleşmiş mahkûmiyet kararı bulunanların hükümlerinin infazı ve mahkumiyet kararının TBMM'ye bildirimi, yasama dönemi sonunda milletvekili sıfatının sona ermesine bırakılacak. aHaber'de Murat Akgün'ün konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Cemil Çiçek, "Adaletsiz ve çarpık bir durum var. Sebahat Tuncel yasama faaliyetine devam ederken, Engin Alan içeride. Hiç olmazsa geçici bir çözüm bulalım. Bu çarpıklığı ortadan kaldırmak için herkesi yardıma davet ediyorum" dedi.

CHP'DEN TEKLİF

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da, tek maddelik, "Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığı'na sundu. Teklifte, "Yargılamanın sanığın milletvekili iken mahkumiyetle sonuçlanması halinde verilen cezanın infazı dönem sonunda milletvekili sıfatının sona ermesine bırakılır" fıkrasının eklenmesi öngörülüyor.

MUHALEFETTEN ONAY
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cemil Çiçek'in teklifiyle ilgili "Bizce makuldür. Engin Alan özgürlüğüne kavuşmalı. AK Parti Alan'ın tutsaklığı üzerinden, Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik sempati ikmali yapmak istiyor" diye konuştu. MHP milletvekili Özcan Yeniçeri ise "Bundan sonra Engin Alan'ın içeride tutulduğu her gün zulümdür" dedi. HDP milletvekili Hasip Kaplan ise "Bu geçici bir çözüm, yapalım ama köklü çözüm anayasa değişikliği" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alan'ın tahliyesi için 'Çiçek' gibi hareket
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN