Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk cinayetleri için milli seferberlik çağrısı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çocuk istismarına yönelik hazırlanan yasa taslağı için önümüzdeki hafta siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle bir araya gelerek destek isteyecek

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Avrupa Birliği desteğiyle yürüttüğü "Aile İçi Şiddetle Mücadele" projesi dün yapılan toplantıyla tanıtıldı. Toplantıya katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam yaptığı açılış konuşmasında çocuk cinayetleri ve istismarına yönelik alınacak önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu konuyla ilgili yürütülen yasa çalışmasının çok uzun süredir devam ettiğine ve pek çok caydırıcı cezayı içinde barındığına dikkat çeken İslam, Meclis'teki siyasi partilerin grup başkan vekilleri ile yasa konusunda destek istemek amacıyla bir araya geleceklerini açıkladı. Ulusal ve uluslararası tüm gelişmelere rağmen, kadına yönelik şiddetin ne yazık ki 21'inci yüzyıla intikal eden dünya sorunlarından biri olduğunu ifade eden İslam, bunun sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan insani gelişimi de etkilediğin belirtti. İslam kadına yönelik şiddetin önlenmesi için 71 bin polise, 65 bin sağlık personeline, 336 aile mahkemesi hakimi ve savcısına, 21 bin diyanet görevlisine, 2 bin 500 jandarma personeline, 531 yerel medya çalışanı ve iletişim fakültesi öğrencisi ile 2 bin 700 kamu çalışanına eğitim verildiğini vurguladı. İslam projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı: "Teknik destek bileşeni açısından, Türkiye'de uygulanan en büyük bütçeli projedir. Projenin bir diğer özelliği de, kadına karşı şiddetle mücadeleye destek amacıyla Avrupa Birliği tarafından finanse edilen en büyük proje olmasıdır. Proje özünde, aile içi şiddet konusunda faaliyette bulunan bütün ilgili tarafların kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik bir kapasite geliştirme, eğitim ve işbirliği projesidir. Böylece şiddete maruz kalan veya kalma tehdidi altında bulunan kadınlar daha kaliteli hizmet alma imkanına kavuşacak." AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati de "Kadına şiddetin önlenmesi için çalışmalara sıfır toleransla devam edeceğiz" diye konuştu.

DEV BÜTÇE
26 ilde 175 bin kişiye ulaşılacak 10 milyon 150 bin eurolik aile içi şiddetle mücadele projesinde 175 bin sağlık ve yargı çalışanı eğitimlerden geçirilecek. Türkiye'nin dört bir yanında sivil toplum kuruluşları ile şiddetle mücadele projeleri yürütülecek.

ÖZGÜR VE LORİN İÇİN KREŞ DESTEĞİ
Bakan İslam toplantı çıkışı ise gazetecilerin sorularını yanıtladı. İslam 6 aylık ikizleri Özgür ve Lorin ile birlikte cezaevine girmekle karşı karşıya kalan anne Mülkiye Demir Kılınç'la Bakanlık olarak irtibat kurulduğunu belirtti. İslam, "Kendisine çocukların bakımını üstlenebileceğimizi bildirdik. Anne bunu kabul etmediği için çocuklara gündüzlü kreş desteği sağlayabiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk cinayetleri için milli seferberlik çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN