Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoşça kal 'gülen adam'

Kıbrıs'ın 'yüzü gülen adamı' Nakşibendi Şeyhi Nazım Kıbrısi (92) hayatını kaybetti. 20 gündür yoğun bakımda tutulan Kıbrısi'nin ölüm nedeni 'kronik karaciğer yetmezliği' olarak açıklandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 17 Nisan'da karaciğer, kalp ve böbrek yetmezliği nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'ne kaldırılan Şeyh Muhammed Nazım Adil Kıbrısi (92) dün yaşamını yitirdi. KKTC'de yaşayan ve Lefke'de dergâhı olan mutasavvıf, Nakşibendi şeyhi Kıbrısi'nin başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede müridi bulunuyordu. Evli ve dört çocuk çocuğu Kıbrısi, 2011'de kendinden sonrası için oğlu Mehmet Adil'i işaret etmişti.

YOĞUN BAKIMDAYDI

Kronik karaciğer yetmezliğinin de etkisiyle üç gündür sağlık durumu ağır seyreden Kıbrısi, tedavi gördüğü YDÜ Hastanesi'nde dün 13.30'da yaşamını yitirdi. YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen, Kıbrısi'nin çoklu organ yetmezliği nedeniyle öldüğünü açıkladı. Açıklama sonrası YDÜ'ye gelen Kıbrısi'nin müridleri, gözyaşlarına hakim olamadı. Kıbrısi için hastane önünde Kuran-ı Kerim okundu. 17 Nisan'da hastanenin yoğun bakımına alınan Kıbrısi'nin son 3 günde durumunun giderek ağırlaştığı açıklandı.

ADINI KIBRIS'TAN ALDI
Şeyh Nazım Kıbrısi 'Mevlânâ Nâzım El-Hâkkânî olarak da biliniyor. 1922'de Kıbrıs'ta Larnaka'da dünyaya geldi. Kıbrısi adını da doğduğu Kıbrıs'tan aldı. Soyu anne tarafından Mevlevî tarîkatı kurucusu Mevlânâ Celâleddîn Rûmî'ye, baba tarafından Kâdirî tarîkatı kurucusu Abdülkâdir Geylânî'ye dayanıyor. İstanbul'da Kimya Fakültesini okumak için üniversiteye kaydolan Kıbrısi siyasi meseleler yüzünden yeniden Kıbrıs'a döndü. Kıbrısi, Türkçe, Arapça, İngilizce ve Kıbrıs Rumcası olmak üzere dört dil biliyordu.

HAYATI YASAKLARLA GEÇTİ
Kıbrısi, Türkiye'de Arapça ezanın yasaklanmasıyla Kıbrıs'a döndü. Geldiği ilk gün şerefeye çıkıp yasağa tepki olarak Arapça ezan okudu. Bu nedenle yargılanıp hapse atıldı. Hapisten çıkınca yeniden şerefeye çıkarak Arapça ezan okumaya devam etti. Bu nedenle hakkında 114 ayrı dava açılarak 100 yıl hapsi istendi. Ancak Adnan Menderes döneminde, Arapça ezana dönülmesiyle hakkında açılan tüm davalar düştü.

'HİZMETLERİNİ UNUTMAYACAĞIZ'
Kıbrısi'nin vefatı sonrası KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da bir mesaj yayımladı. Mesajda, "Kıbrıs Türk halkının içinden çıkmış bir değer olan Şeyh Nazım Kıbrısi'nin, İslam dünyası ve insanlığa hizmetlerini unutmayacağız" denildi.

ERDOĞAN YALNIZ BIRAKMADI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçen ay rahatsızlanan Kıbrisi ile telefonla görüştüğü biliniyor. Erdoğan, ayrıca kendi özel doktorlarını Şeyh Nazım Kıbrisi'ye yollamıştı.

GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI
Şeyh Nazım Kıbrısi'nin cenazesi Lefkoşa'daki Selimiye Camisi'ne götürüldü. Burada ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından, Lefke'deki dergahında toprağa verildi. Yüzlerce müridi, Kıbrısi'yi son yolculuğuna tekbirler ve dualarla uğurladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoşça kal 'gülen adam'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN