Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Önce önlem sonra tevekkül'

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığ'nın (AFAD) "Afete Hazır Türkiye" kampanyasının ikinci basamağı olan "Afete Hazır Okul"un tanımı için Küçükçekmece Arenamega Salonu'nda dün düzenlenen toplantıya katıldı. "Arenamega"nın adını "Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi" olarak değiştiren Erdoğan, toplantıda "Sakın unutmayın deprem bölgesiyiz" mesajı verdi. Erdoğan, özetle şöyle dedi:
Afganistan'da toprak kaymasında ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Kızılay afet bölgesine ulaşan ilk yardım kuruluşlarından. Kızılay, AFAD ve İHH gibi bölgeye ulaşan tüm yardım kuruluşlarına teşekkür ediyorum.
Afetleri engelleyemeyiz. Ama en az can ve mal kaybı için alabileceğimiz tedbirler var. Yerleşim yerleri afetlere karşı dayanıklı inşa edilmeli.
Ülkemizde afet öncesi ve sonrası yapılacak çalışmalar konusunda uzun yıllar bilinçli bir yapılanmaya maalesef gidilemedi. 1999 Marmara ve Düzce depremleri bu konuda ne denli hazırlıksız olduğumuzun en çarpıcı örneği. O depremlerde hükümet yetkilileri 2 gün aradan sonra oraya gelebildi. Bunun için biz 2009'da ilgili tüm kurumları AFAD çatısı altında topladık. Nitekim 2011'de Van depreminde çok kısa sürede afete müdahale ettik. Bir yılda yeni Van'ı inşa ettik. Yine Bingöl'ü, Kütahya Simav'ı bir yılda yeniden inşaa ettik. Bu artık şunu gösteriyor: Devletim benim yanımdadır.
Artık yeni Kızılay var. Dünyanın neresinde olursa olsun, yaşanan afetlerde olay yerine ilk ulaşan kuruluşlardan biri haline getirdik.
Büyük ve yeni Türkiye vizyonumuzun esaslarından biri de her türlü musibete, yıkıma karşı hazırlıklı olmak. Türkiye'nin deprem ülkesi olduğu gerçeğini aklımızda bulundurmak durumundayız.
Takdiri ilahi karşısındaki acziyetimizi elbette biliyoruz. Ama bilimin tekniğin teknolojinin bize sunduğu imkanları sonuna kadar kullanacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Önce önlem sonra tevekkül'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN