Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruhban okulu Fetih'le açılsın

Atina'daki AKPM Komisyonu'nda konuşan eski AB Bakanı Bağış, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması için Atina'da yıllardır kapalı tutulan Fetih Camisi'ne işaret etti

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Avrupa Birliği Eski Bakanı Egemen Bağış Yunanistan'da yapılan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Siyasi İşler ve Demokrasi Komisyonu Toplantısı'na katıldı. Toplantıya Türkiye'yi temsilen AKPM Türk Grubu Başkanı Reha Denemeç ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'la birlikte katılan Bağış, Heybeliada Ruhban Okulu ile ilgili olarak Yunanistan'daki Fetih Camisi'ne işaret etti. AKPM Siyasi İşler ve Demokrasi Komisyonu Başkanı Dora Bakoyanni'nin Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasını beklediklerini söylemesi üzerine konuşan Bağış, "Umarım yakın bir süre içinde Heybeliada Ruhban Okulu ve Atina'da on yıllardır kapalı tutulan Fetih Camisi'nin eş zamanlı açılışlarını birlikte müşahede ederiz" yanıtını verdi.

TÜRKİYE ÖZGÜRLEŞTİ

Bağış, Ortadoğu'da din özgürlüğü konusunun tartışıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de farklı inanç gruplarına son dönemde iade edilen hakları anlatarak Ermeni vatandaşlarının 112 yıl sonra Akdamar'da, Ortodoks vatandaşların 88 sene sonra Sümela'da inançlarını yaşayabildiklerini söyledi. Azınlık vakıflarına son 2 yılda iade edilen mülklerin değerinin 2 milyar doların üzerinde olduğunu belirten Bağış, Suriye'den Türkiye'ye sığınan yarım milyon Suriyeli içindeki Süryanilerin dini ihtiyaçlarına yönelik adımların atıldığını vurguladı.

YUNANİSTAN'IN AYASOFYASI
Egemen Bağış'ın toplantıda adını verdiği Fetih Camisi (Rotanda), M.S. 300 yılı civarında Roma İmparatorluğu döneminde kilise olarak inşa edildi. Osmanlı'nın 1591'deki fethi ile birlikte mimari eklemelerle camiye dönüştürülen yapı, 1917'de Venizelos'un emriyle 'Makedon Müzesi' oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruhban okulu Fetih'le açılsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN