Feyzioğlu tepkisine AK Parti’den ilk açıklama

Giriş Tarihi: 10.5.2014 15:10 Güncelleme Tarihi: 10.5.2014 16:17

AK Parti, Danıştay'ın Kuruluş yıldönümü programında konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun açıklamalarına tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan'ın Danıştay'ın 146'nci yıldönümü töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na tepki gösterip salonu terketmesine ilk açıklama AK Parti Genel Başkan yardımcısı Şentop'tan geldi. Şentop, "Vahim tablo, kınıyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'ın 146'nci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na tepki gösterdi. Feyzioğlu'nun konuşmasını 'Yanlış konuşuyorsun' diyerek bölen Başbakan Başbakan Erdoğan'a 'Neyi yanlış konuşuyorum sayın Başbakan'ım?' diye sordu. Bunun üzerine Başbakan Feyzioğlu'na 'Böyle bir edepsizlik olmaz ki' diye tepki gösterdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop TRT Haber'de konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şentop, "Her şeyin bir yeri var. Barolar Birliği'nin toplantısında istersen 15 gün konuş. Cumhurbaşkanı ve Başbakan huzurunda siyasi içerikli konuşma yapmak vahim tablo. Feyzioğlu'nu kınıyorum. Bu suistimaldir. " dedi.

KAPUSUZ: CÜBBEYLE SİYASİ ŞOV

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, "Yargı ile ilgili konuşma yapması için kürsüye çıkarılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı tamamen siyasi bir konuşma yaparak cübbesiyle siyasi şov yapmıştır" dedi.

Kapusuz yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay'ın Kuruluş Yıldönümünde TBB Başkanı Feyzioğlu'nun yaptığı konuşmaya vurgu yaparak, "Danıştay'ın kuruluş yıldönümü programının, Barolar Birliği Başkanı'nın güncel siyasi konuları değerlendirdiği, hükümet politikalarını eleştirdiği bir platform değildir. Hele Van depreminde yapılanlarla ilgili hükümeti suçlayacağı bir yer, hiç değildir" diye konuştu.

Herkesin, anayasal ve yasal çerçevede eleştiri hakkına sahip olduğunu dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, eleştiri üslubunun devlet adabına uygun olması gerektiğine dikkat çekti. Övgünün de eleştirinin de" yeri ve zamanı olduğuna dikkat çeken Kapusuz şöyle devam etti:

"Yargı ile ilgili bir programda devlet protokolü önünde Başbakan'a siyasi göndermelerde bulunarak suçlayıcı ifadeler kullanmak Baro Başkanı'nın haddi değildir. Metin Feyzioğlu'nun "Aramızdaki muhtemel Cumhurbaşkanı adayları' gibi bir ifade kullanarak, bir Cumhurbaşkanı tarifi yapması esasen siyasi bir amaçla oraya çıktığının göstergesidir. Katıldığı her programda siyaset yapan Metin Feyzioğlu'nun bugüne kadar baroların meseleleriyle ilgili açıklama yaptığını hiç duymadık. Adı sürekli siyasi tartışmalarla anılan Barolar Birliği Başkanı'nın tamamen siyasi amaçlarla o koltukta oturduğu anlaşılıyor."

"TEAMÜLLER HİÇE SAYILDI"

Devlet protokolü önünde, kuralların ve teammüllerin hiçe sayıldığına dikkat çeken Salih Kapusuz, "Yapılan bu ölçüsüz konuşma Metin Feyzioğlu'na olmasa bile Barolar Birliği'ne yakışmamıştır. Başbakanımızın verdiği tepki doğrudur ve yerindedir. AK Parti olarak Sayın Başbakanımızın bu anlamlı tepkisinin arkasında olduğumuzu belirtmek isterim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Feyzioğlu tepkisine AK Parti’den ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN