Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adaylık için istifa etmeye gerek yok

Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığından önce istifa etmesi için yasal bir neden bulunmadığını belirten AK Parti kurmayları "Görevi 28 Ağustos'ta biter" dedi

Giriş Tarihi: 11.5.2014
AK Parti'nin hukukçu milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nda, Cumhurbaşkanlığı için adaylığını koyanlar arasında istifa etmeleri gerekli olanların açıkça yazıldığına işaret ederek, "Adayların görevden alması ve göreve dönmesi"ni düzenleyen maddedeye göre Başbakan Tayyip Erdoğan'ın adaylık için istifa etmesine gerek olmadığını belirtti. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, yasanın çok açık olduğunu ve hiçbir boşluk barındırmadığını belirterek, istifa etmesi gereken kişiler arasında Başbakan'ın sayılmadığına işaret etti. "Başbakan'ın istifa etmemesinde etik açıdan da bir sakınca yok" diyen Kuzu, "Yasalarda boşluk yok. Boşluk muhalefetin kafasında. Bilen bilmeyen konuşuyor. Bu tartışma yasa çıkarılırken de yapıldı. Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanı adayı olduğunda istifa etti mi? Etmedi. Bugün istifayı savunanlar, o zaman Sezer için 'istifa etmesi gerekir' dediler mi? Sezer bürokrattı, neden görevinden ayrılmadı? Onun ayrılması gerekirdi" dedi.

GÖREV 28 AĞUSTOS'TA BİTER

Erdoğan'ın seçilip mazbatasını aldığı anda Başbakanlık görevinin bitmiş olacağını ifade eden Kuzu, yemin ederek yeni göreve başlayacağını, daha önce seçilse bile 28 Ağustos'ta devir teslim yapılıncaya kadar göreve başlayamayacağını söyledi. Konuyla ilgili olarak kanunlarda boşluk olmadığını belirten Kuzu, "Başbakan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra, yerine vekalet bir-iki günlük olur. Sonra yeni hükümetin kurulması gerekir" diye konuştu.

'PARLAMENTO İSTİFA İSTEMEDİ'
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya da Anayasa'nın, milletvekillerinin Cumhurbaşkanı adayı olmaları halinde istifasını gerekli görmediğini belirtti. İyimaya "Başbakanlık, belediye başkanlığı gibi seçimle gelinen makamlarda demokratik yarışmaya girmesi halinde istifa etme şartı yok. Siyasi ahlak bakımından zorunlu görenler olabilir. Ama Başbakanlık makamını icra eden zatın demokratik yarışa girerken, bu gibi önemli makamı boşaltmasının anayasal zorunluluk olmadığını düşünüyorum" dedi. İyimaya şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi 2007'de düzenlendi. Anayasa koyucu, böyle bir istifa şartı öngörmedi. Parlamento konuyu tartıştı ama zaruret görmediği için Anayasa ve yasaya koymadı."

'MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ GİBİ'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop da "Milletvekili seçiminde kimlerin istifa etmesi gerekiyorsa burada da durum aynı. Çünkü Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu ile Milletvekili Seçimi Kanunu aynı" dedi. Şentop şöyle konuştu:"30 Mart'ta belediye başkanlığı için aday olan bakanların iddia edildiği gibi adaylık için zorunlu olarak istifa etmedi. Kabine değişikliğiyle görevleri bitti. Genel seçimlerde Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlarının istifa etmesi ise 1950-60'lı yıllardan gelen, saçma sapan bir uygulama."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adaylık için istifa etmeye gerek yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN