Atalay: AİHM kararı müzakereleri etkilemez

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), 1974 Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Ankara'nın Rum Yönetimine 90 milyon Euro tazminat ödemesi kararını değerlendirdi. Atalay, "İleri bir karar, ancak Kıbrıs müzakerelerini etkilemez" dedi.

Giriş Tarihi: 13.5.2014 14:01 Güncelleme Tarihi: 13.5.2014 14:02
Atalay, AK Parti Grup toplantısına katılmak üzere geldiği Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Atalay, Meclis tatile girmeden önce Bakanlar Kurulu'na sunumu yapılan enerji ile ilgili birkaç maddelik tasarının gelebileceğini söyledi. Meclis'e sunulan 5. Yargı Paketi'nin içerisinde önemli düzenlemelerin olduğunu kaydeden Beşir Atalay, söz konusu tasarının bu hafta komisyon gündemine alınacağını söyledi. Atalay, "Bu tasarının çok hızlı bir şekilde Meclis'ten geçmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.

Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı bir düzenlemenin olduğunu da hatırlatan Başbakan Yardımcısı bu dönem yetişip yetişmeyeceği konusunda henüz bir kararın alınmadığını da belirtti.

Meclis Genel Kurulu'nda bulunan Danıştay Kanunu'nun ise şimdilik görüşülmeyeceğini belirten Atalay, "Şimdilik Danıştay bekleyecek" dedi. Genel Kurul gündeminde bekleyen uluslararası sözleşmelerin önemine dikkat çeken Atalay, "Uluslararası sözleşmeler önemsiz gibi görünüyor ancak, 250 kadar sözleşme var. Muhatap ülkelerin Meclisinden geçmiş ama bizde en az 250 tane sözleşme var. Bu dönem bunları biraz olsun eritmek istiyoruz. 2 yıl olmuş protokol imzalanalı ama Meclis'ten geçmiyor bir çok bakan arkadaş bu konuda sıkıntı çekiyor. Bu konuda da bir çalışma yaptırıyorum. Hangi uluslararası sözleşmeler var hangi ülkelerde geçmiş bunları bir an önce geçirmek istiyoruz" dedi.

DANIŞTAY TÖRENİ

Başbakan Yardımcısı Danıştay'ın Kuruluş Yıldönümü törenlerinde yaşanan gerilime ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun yaptığı konuşmanın planlı bir konuşma olduğunu savunan Atalay şöyle dedi:

"Olup bitenlerin normal olmadığını görüyoruz. Bu tür bir atmosfer değil. Danıştay kendi yıl dönümünü kutluyor. Bir süredir Feyzioğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı olarak adı geçiyor. Sanki bu sonucu elde etmek için bir senaryo bu. Sanki yürütme ve yargı arasında bir sorun varmış gibi gösteriliyor. Uluslararasına böyle yansıdı. Yani bir planlanmış konuşma. Bu kadar olaydan sonra kurumlar da artık dikkatli olur."

AİHM KARARI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), 1974 Kıbrıs Barış Harek'tı nedeniyle Ankara'yı Rum Yönetimine 90 milyon Euro tazminat ödeme kararını değerlendiren Atalay, "İleri bir karar, ancak Kıbrıs müzakerelerini etkilemez. Dışişleri Bakanımızın açıklamalarını referans olarak görüyorum" dedi. Kıbrıs müzakeresinin iyi yürümesi için çaba harcadıklarını kaydeden Başbakan Yardımcısı şöyle devam etti:

"Müzakere sürecinin iyi yürümesi için büyük bir gayret gösteriyoruz. Uluslararası camiada büyük bir destek veriyor. Bu ayın 21-22'sinde ABD Başkan Yardımcısı Kıbrıs'a gidecek. O ziyareti önemli görüyoruz Amerika'nın Kıbrıs sorununa önem vermesine memnun oluyoruz. Belki o ziyaretten önce bizim de çalışmalarımız olacak, Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'nun da Kıbrıs'a bir ziyareti olabilir. Kıbrıs konusunda önemli bir çalışmamız var. Ben bu sefer çok umutluyum. Ciddi bir çalışmamız var. Bu defa hızlı yürüyor gibi. Genel de uluslararası camia Avrupa Birliği'nin bir tutumu var. Bu defa olabilir gibi. Müzakereciler ülkeleri ziyaret etti. Biraz ilişkileri yumuşatan şeyler."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atalay: AİHM kararı müzakereleri etkilemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN