Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenlikte hedef 'esnek kuvvetler'

Giriş Tarihi: 13.5.2014
Türkiye'nin Fransa'dan sonra ikinci kullanıcısı olduğu Airbus A400M askeri nakliye uçağı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı resmi tören ile Hava Kuvvetleri envanterine alındı. Kayseri-Erkilet 12'nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'nda yapılan törende konuşan Gül, "Soğuk savaş sonrası güvenlik risk ve tehditleri kuvvet yapılarının gözden geçirilmesini zorunlu hale getirdi. Konvansiyonel sabit birlikler kadar esnek kuvvetlere ihtiyaç var" dedi. Gül şunları söyledi:

STRATEJİK BİR ADIM ATIYORUZ
"Küresel kriz ortamında çoğu ülke savunma harcamalarını kısarken Türkiye bugün TSK'nın ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Çoğu sıkıntının Türkiye'nin çevresinde olduğu bir gerçektir. Stratejik açıdan çok önemli bir adım atıyoruz. Soğuk savaş sonrası yeni güvenlik risk ve tehditleri kuvvet yapılarının gözden geçirilmesini zorunlu hale getirdi. Artık konvansiyonel sabit birlikler kadar mobil birliklerle uzak mesafelere süratle konuşlanabilir esnek kuvvetlere ihtiyaç vardı. Bugünkü savaşlar eski savaşlar gibi değil. Savaşlardan kaçınmak en büyük arzumuzdur ama barışı sağlamak için de savaşa hazır olduğumuzu her zaman göstermek mecburiyetindeyiz."

9 BİN KİLOMETRE MENZİLE UÇABİLİYOR
16 Nisan'da Kayseri'deki üsse getirilen uçağın görev yapacağı birlikteki kontrolleri de tamamlandı ve resmi envantere giriş töreni Cumhurbaşkanı Gül'ün de katılımıyla yapıldı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen A400M projesine Türkiye, Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte 1988'de katıldı. Ülkeler Airbus firması ile 27 Mayıs 2003'te üretim için sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında ilk olarak 180 olarak belirlenen toplam uçak sayısı daha sonra 170'e düşürüldü. Bu sayı içinde Türkiye toplam 10 uçak teslim alacak. A400M nakliye uçağı çok uzun mesafelerde lojistik destek yapılmasını sağlıyor. Uçak, 37 ton yük taşıyabiliyor. Bu yükün yanında uçak, 116 asker, 66 sedye ve 25 sıhhi eleman taşıyabilme kapasitesine sahip. Uçak ayrıca helikopter, kamyon, cip gibi araçların da naklinde kullanılacak. A400M, yakıt ikmali yapmadan 9 bin kilometre menzile kadar uçabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenlikte hedef 'esnek kuvvetler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN