Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İcraatin içinden

Giriş Tarihi: 13.5.2014

Burak Akbay son 10 yılda servetine servet kattı. 8 şirket kurdu, iki gazete çıkardı. Gazetesi Sözcü'den her gün hükümete hakaret yağdırdı. Son yayınlanan vergi rekortmenleri listesini bile eleştirdi. Ama vergisini ödemediği için hacizli araçlarla gezmekte sakınca görmedi...

Babası Ertuğrul Akbay, Türkiye'nin en önemli gazetecilerinden biriydi. Kendisi de baba mesleğini seçti. Burak Akbay, dünyanın en önemli yayın organlarının Avrupa baskılarını İstanbul'daki matbaasında basarak palazlandı. Sözcü'yü çıkardıktan sonra iyice büyüdü. 10 yıl içinde parasına para kattı. İkisi tasfiye halinde olan sekiz ayrı şirkete sahip oldu. Bu şirketlerden milyonlarca lira para kazandı. Kendisi medya patronu olma yolunda ilerlerken gazetesinde işçi, memur, esnaf ve dar gelirlileri yalan-yanlış haberlerle kışkırttı. Yaptığı yalan ve provokatif haberlerle ülkede kutuplaşmanın bir numaralı kışkırtıcısı haline geldi.

SÖZDE BAĞIMSIZ GAZETE ÇIKARDI
'Halkın sesi' olmak vaadiyle 'Türkiye'nin bağımsız gazetesi' iddiasıyla kurduğu Sözcü gazetesinde ilk başlarda hükümeti eleştiriyordu. Ancak sonradan yayın politikasında saygısız bir üslup takındı. Ülkeyi yöneten siyasetçilere her gün hakaretler yağdıran Sözcü'nün sahibi herkesi 'hırsız-uğursuz' diye suçladı.

PENSİLVANYA DESTEKÇİSİ
10 yılda servetini katlayan iş adamına bunlar yetmedi. Küresel komplonun uzantıları ve Pensilvanya'nın güdümüne girdi. Ekibine de "Paralel yapıyı savunun" talimatını verdi. 17 Aralık süreciyle beraber ulusalcı çizgisinden çıkıp Gülen cemaatinin yanında yer aldı. Hükümete karşı Pensilvanya çatısı altında toplanan cephenin cemaat medyası ve Doğan medyası ile en önemli temsilcisi haline geldi.

VERGİ LİSTESİNE KULP TAKTI
Son olarak, Türkiye'nin vergi rekortmenleri listesini bile "Bu iş adamları listede neden yok" diye akıl almaz bir bakış açısıyla eleştirdi. İş adamlarına 'vergi kaçırıyor' imasında bulunan Sözcü'nün patronu gerçek "yüzsüz" çıktı. Kendisinin, eşinin ve annesinin kullandığı araçlar hacizli çıktı. İddiaya göre haczin nedeni ise Akbay'ın ödemediği vergileriydi. 8 şirketiyle yılda milyonlarca lira kazanan Burak Akbay'ın araçları vergisini ödemediği için haczedilmişti. Ancak her gün gazetesinde hiçbir somut delili olmadan canının istediği insanları insafsızca yargılayan Akbay, sıra kendisine gelince hem vergi ödememeyi hem de hacizli arabalar kullanmayı hak gördü. Bu arada Emniyet ve Maliye'nin TAKVİM'in yaptığı haberden sonra gerekli işlemleri yapmak üzere harekete geçtiği öğrenildi.

BÜYÜK YÜZSÜZLÜK
TAKVİM, Burak Akbay ile eşi Zeynep ve annesi Mine Hanım'ın kullandıkları üç araca haciz konulduğunu yazdı. Burak Akbay'ın AUDİ'si, annesi ve eşinin ise Mercedes marka araçları ödenmeyen vergi borçları nedeniyle haczedilmişti. Herkese dürüstlük dersi vermeye kalkışan Sözcü'nün sahibi ise yaptığı bu yüzsüzlük karşısında sessiz kalmayı tercih etti.

8 ŞİRKETİ BULUNUYOR
1- İLBAS İleri Basın ve Yayın Endüstrisi A.Ş.
2- ÇAĞDAŞ Yayıncılık ve Ticaret A.Ş.
3- ESTETIK Yayıncılık A.Ş.
4- ESTETIK Havacılık ve Hava Taşımacılığı A.Ş.
5- ESTETIK Itriyat ve Ticaret LTD. ŞTİ.
6- T. HALINDE Sonpa Yayıncılık Pazarlama A.Ş.
7- T. HALINDE Orijinal Kompütür ve Elektronik San.Dış Ticaret LTD. ŞTİ.
8- PLANET Sistem Dişli Kutuları ve Redüktör Ticaret LTD. ŞTİ.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İcraatin içinden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN