Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barbaros'un kadın subayları

Deniz Kuvvetleri Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG) kapsamında Afrika'nın tamamını geçerek tarihi bir sefer gerçekleştiren 4 gemide 2 kadın subay da görev alıyor.

Giriş Tarihi: 14.5.2014 12:56
Türk denizciliği tarihinde 148 yıl sonra Ümit Burnu'na gelen TDGG'de görev olan 780 erkek personelin yanı sıra TCG Oruçreis fırkateyninde görev yapan 2 kadın subay da bulunuyor.

Gemide harekat elektronik subayı olarak görev yapan Deniz Teğmen Aysun Adatepe, fırkateynin tüm elektronik bakım, tutum, arıza ve onarımından sorumlu olarak Barbaros TDGG aktivasyonunda yer alıyor.

Hep asker olarak vatana hizmet etmeyi istediğini, kuzenini örnek alarak Deniz Kuvvetlerine katılmaya karar verdiğini anlatan Adatepe, her görevin farklı zorluluklarını olduğunu, kadın olarak denizlerde görev yapmanın ise kendilerine ayrı bir sıkıntı getirmediğini vurguladı.

Gemide bir aile ortamında gibi olduklarını, bu nedenle hiçbir sorunla bugüne kadar karşılaşmadıklarını anlatan Adatepe, böyle bir görevde bulunmanın kendilerini ayrıca motive ve mutlu ettiğini söyledi.

Daha önce de çeşitli seyirlere katıldığını, ancak Barbaros TDGG'nin diğerlerinden daha farklı ve anlamlı bir görev olduğunu ifade eden Adatepe, şöyle devam etti:

"Bu seyir sırasında hem ülkemizi tanıtıyor, hem de birçok ülke görme şansımız oluyor. Bir kadın olarak, bir personel olarak ülkemizi tanıtmaktan ve 148 yıl sonra buralara gelmekten çok büyük gurur duyuyorum. Ailelerimizin de bizlerle gurur duyduğunu düşünüyoruz. Seyrimizi en iyi şekilde tamamlamayı ümit ediyoruz."

Deniz Teğmen Rumeysa Çubuk, deniz kenarında büyümemesine rağmen çocukluktan itibaren hep denizciliğe ayrı bir ilgisinin olduğunu anlattı.

Çubuk, bu nedenle Deniz Kuvvetlerine katıldığını belirterek, TCG Oruçreis muhabere subayı olarak görev yaptığını vurguladı.

Böyle bir görevde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Çubuk, şunları kaydetti:

"Öncelikle Türk Deniz Kuvvetleri için çok önemli olan bu görevde yer aldığım için mutluyum, onurluyum. Mesleğimin daha 2. yılında böylesi büyük ve önemli görevde yer almak benim için çok önemli bir şans ve tecrübe. Şuan seyrin yarısına kadar geldik. Bu zamana kadar bize verilen görevi en iyi şekilde icra ettik. Elimizden geldiği kadarıyla Türk insanını, Türk Deniz Kuvvetlerini en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Bize çok yabancı, bize çok uzak olan sularda Türk bayrağını dalgalandırdık. Türk insanını en güzel şekilde temsil ettiğimizi düşünüyoruz. Gittiğimiz yerlerde karşılaştığımız ilgi bizim yaptığımız görevin ne kadar büyük ve onurlu olduğunu gösteriyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barbaros'un kadın subayları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN