Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de 'Selam' bombası

Giriş Tarihi: 14.5.2014

CHP milletvekili Refik Eryılmaz telefonlarının 'Selam terör örgütü' soruşturması kapsamında yasadışı şekilde dinlendiğini belirterek iki savcı hakkında suç duyurusunda bulundu

Selam Terör Örgütü adı altında Türkiye genelinde 2 bin 280 kişiyi dinleyen iki özel yetkili savcının CHP Milletvekili Eryılmaz'ı da dinlediği ortaya çıktı. Eryılmaz "Milletvekili olarak dokunulmazlığım olduğu halde cep telefonumun dinlenmesi hukuka aykırıdır ve Anayasa'nın 22. Maddesi ihlal edilmiştir" diyerek kamu davasıyla sorumluların cezalandırılmasını talep etti. Milletvekilinin talebi üzerine savcılık, Adem Özcan ve Adnan Çimen'in şüpheli olarak kaydedildiği bir soruşturma dosyası açtı.

'SAVCILAR SUÇ İŞLEDİ'
Selam adlı bir örgütün ilk kez 2014 Şubat ayında gündeme geldiğini ve varlığının bile tartışmalı olduğunu belirten Eryılmaz, Ceza Kanunu'na göre suç işlediğine dair kuvvetli şüphe bulunan kişilerin ancak savcı ve hâkim onayıyla 3 ay süreyle dinlenebileceğine vurgu yaptı. Eryılmaz, sözde Selam örgütü soruşturması kapsamında ise 3 yılda 7 bin kişinin dinlenmesini açıkça haberleşme hürriyetinin ihlali olduğunu belirtti. Eryılmaz, dilekçesinde; "Dokunulmazlık güvencesi altındaki kişilerin de suçlu kapsamında kabul edilip, özel hayatın gizliliği de ihlal edilmek suretiyle dinlenmesi suç teşkil etmektedir" ifadelerine yer verdi.

KAMU DAVASI TALEBİ

Dilekçesinde kendisinin de yasa dışı olarak dinlendiğini belirten Eryılmaz, dinlenmeyi talep eden Cumhuriyet savcıları, iletişimin denetlenmesi kararını veren hakim, iletişimin denetlenmesi konusunda görev yapan kamu görevlilerinin kimliklerinin tespitini ve sorumlular hakkında kamu davası açılarak gerekli cezalara çarptırılmalarını istedi. Milletvekili Eryılmaz'ın talebi üzerine savcılık tarafından savcılar Adem Özcan ve Adnan Çimen'in şüpheli olarak kaydedildiği bir soruşturma dosyası açıldı.

ŞİKÂYETLER TEK DOSYADA
İstanbul Savcılığı 'Selam Örgütü' kapsamında telefonları dinlenen çok sayıda kişinin şikâyetini bir soruşturma dosyasında topladı. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu bünyesinde toplanan ve deneyimli savcıya teslim edilen soruşturmada, ilerleyen günlerde önemli gelişmeler olması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de 'Selam' bombası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN