Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kibir abidelerine boyun eğmeyeceğiz'

Freedom House ve Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu'nu eleştiren Erdoğan "İçerideki kibir abidelerine boyun eğmeyeceğimiz gibi dışarıdaki kibir abidelerine de boyun eğmeyiz" dedi

Giriş Tarihi: 14.5.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan, Freedom House raporuna sert yanıt verirken, üstü kapalı olarak Danıştay toplantısında tepkisini çeken Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na da cevap verdi. Erdoğan, partisinin haftalık grup toplantısında şunları söyledi:
MANŞETLERDEKİ ÖZGÜRLÜĞE BAKIN: "Türkiye'de basın özgürlüğü yok" diyenler, bir zahmet her gün yayımlanan ulusal gazeteleri şöyle önlerine sersinler ve sadece manşetlere baksınlar. Mesela pazar günü çıkan yaklaşık 40 ulusal gazeteyi önlerine koysunlar, o manşetleri okusunlar. Danıştay'ın kuruluş yıldönümünde oradaki nezaketsizliğe bizim gösterdiğimiz tepkinin, manşetlere nasıl yansıdığını bu "basın özgürlüğü yok" diyenler, bir okusunlar.
KÜÇÜK DİLLERİNİ YUTACAKLAR: Özellikle yurt dışında Türkiye'deki basın üzerine ahkam kesenler, o manşetleri gördüğünde inanıyorum ki küçük dillerini yutacaklardır. Zira o manşetleri, dünyanın hiçbir hukuk devletinde, hiçbir demokratik rejimde göremezsiniz.
İSRAİL ÖZGÜR, SEVSİNLER SENİ: Bir kuruluş, dünya ülkelerini, özgür, kısmen özgür, özgür değil diye tasnif ediyor. Bu örgütün raporlarında İsrail, basın özgürlüğünde dünyanın en özgür ülkelerinden biri olarak gösteriliyor. Sevsinler seni, şu hale bak. Hatta Ortadoğu'daki en özgür ülke İsrail. Türkiye, öyle ülkelerin altında gösteriliyor ki listeyi gösterseniz inanın kahkahadan birbirinizi kırar geçirirsiniz.
THOMAS'I KOVDULAR, KİMSE KONUŞMUYOR: Her gün yayımlanan ulusal 40 gazetenin, köşe yazarlarının önemli kısmı, devlete ve hükümete sistematik olarak hakaret edecek, sonra da siz Türkiye'yi alacaksınız, "basının özgür olmadığı ülke" diye göstereceksiniz. O bizim için atılan manşetlerden tek bir tanesi, bizden daha özgür olduğu iddia edilen ülkelerin gazetelerinde atılsın bakalım. O gazetenin, o gazetecilerin başına neler gelir. ABD'de gazeteci Helen Thomas'ın, işinden kovulmasını, Beyaz Saray'a girişinin yasaklanmasını kimse konuşmuyor.
ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ, KİBRE DEĞİL: Hiç kimse Türkiye'yi karşısına alıp, Türkiye'ye parmak sallayamaz. O günler geçti. Türkiye üzerinde ameliyat yapmak isteyen o örgütler de bilsinler ki karşılarında artık sinmiş, acziyet içerisinde bir ülke yok. Hakkaniyet ölçüsünde, nezaket içinde yapıcı her eleştiriye açığız. Açık olduğumuz için reform yapıyoruz. Kendimizi henüz ideal noktada görmediğimiz için özgürlük ve demokrasi mücadelesi veriyoruz. Uluslararası hukuku, evrensel değerleri benimsediğimiz için AB'ye üye olma gayemiz var ve bunu sürdürüyoruz. Ama bu yanlış anlaşılmasın. İçeride olduğu kadar dışarıdaki mütekebbirler de yumuşak başlı olmamızı, uysal koyun olduğumuz şeklinde yorumlamasın.

'O CETVEL YİNE DEVREDE'
SINIRLARI ÇİZDİLER: 100 yıl önce bu coğrafyada sınırlar adeta cetvelle çizilir gibi çizildi. Tek parti yıllarında, cetvelle kafataslarının ölçüldüğüne şahit olduk. Darbelerin ardından bu kez de siyasete cetvelle sınırlar çizildi. Siyasetin bu sınırlara müdahalesi engellendi.
SİYASET GEOMETRİ DEĞİLDİR: Bu ara nedense MHP'nin Genel Başkanını bu merak sardı. Pek geometriyle alakası yok ama kılavuzu da biraz yanlış. Geometrik şekillerle şimdi siyaset konuşuyor. CHP'nin genel müdürü de cetvelle çizilmiş gibi aday kriterleri ortaya çıkartıyor. Siyaset, geometri değildir.
ATATÜRK PARTİ BAŞKANI DEĞİL MİYDİ?: CHP genel müdürü parti liderlerinin cumhurbaşkanı adayı olmasını istemiyormuş. Gazi Mustafa Kemal'i hiç okumadın mı? Hem CHP'nin genel başkanıydı hem de Cumhurbaşkanıydı.

SAĞLIK ÇALIŞANINA YIPRANMA PAYI
Sağlık-Sen tarafından düzenlenen "Ebeler, Hemşireler ve Anneler Günü" programına katılan Başbakan Erdoğan, 5 yıl hizmet veren sağlık çalışanına 1 yıllık yıpranma payı verileceğini söyledi, "Meclisin kapanmasına yetişmeyebilir ama gelecek döneme yetişir" dedi. Hemşirelerin kreş sıkıntısı da çözülecek.

AB HEDEFİMİZ SÜRÜYOR
Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği hedefinden sapmanın söz konusu olmadığını belirterek, "Uluslararası hukuku, evrensel değerleri benimsediğimiz için AB'ye üye olma gayemiz sürüyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kibir abidelerine boyun eğmeyeceğiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN