Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Testosteron azaltma, ömür boyu takip

İki bakanlığın hazırladığı yasa tasarısı cinsel istismar suçlarıyla ilgili hem sıkı bir ceza hem de tedavi sistemi getiriyor

Çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel istismar suçlarında "müebbetten de beter" denecek önlemleri gündeme getiren yasa taslağından istismarcıları ömür boyu takip altında tutacak sistemin detayları da çıktı. Yargı paketine göre, cinsel istismar suçu işleyip hüküm giyenler mağdur ettikleri kadın ve çocukların ne evine ne işine ne de okuluna yaklaşabilecek. Böyle bir girişim, disiplin hapsi cezası almalarına neden olacak. Aile ve Adalet bakanlıklarının yaptığı planlamaya göre, suçluların takibi kurulacak özel bir veri tabanında tutulacak. İlgili kurumlar, suçlunun nerede yaşadığını ve çalıştığını bu sistem üzerinden tek tuşla saptayacak. Cinsel Dokunulmazlığa Karşı İşlenen Suçlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın içerisinde bulunduğu yargı paketinden suçluların sürekli takip altında tutulacağı sisteme ilişkin detaylar çıktı. Aile ve Adalet bakanlıklarının cinsel istismardan hüküm giyenlere yönelik yaptığı düzenlemeler şöyle:

GRUP TERAPİLERİNE GİDİLECEK
Çocuklara ve yetişkinlere yönelik cinsel suçlardan mahkûm olanlar, hâkim kararıyla, tıbbi tedaviye ve tedavi amaçlı programlara katılmak zorunda olacak. Özel terapiler, psikolojik tedaviler ve grup terapilerini içeren programla devlet sadece cezalandırma değil, tedavi sürecini de üstlenecek.

TESTOSTERON HORMONLARI

Yasada yer alan "tıbbi tedavi" ise kişinin pedofili gibi rahatsızlıklar sonucunda fazla işlediği saptanan testosteron hormonlarının ilaçla belli bir seviyenin altına çekilmesi anlamına geliyor. Yetkililer bunun tek başına bir önlem olmayıp ruhsal tedavinin bir parçası olduğuna dikkat çekiyor. Terapi ve tıbbi tedavinin uygulanış biçimleri Sağlık ve Adalet bakanlıklarının yasa çıktıktan sonra yayımlayacağı yönetmelikle belli olacak.

MAĞDUR ETTİN, UZAK DUR!

Cinsel istismardan hüküm giyenler yine hâkim kararıyla mağdur ettiği çocuk ve kadın ile onların bulunduğu yerlere yaklaşmaktan yasaklanacak. Kişi, mağdurun oturduğu ve çalıştığı yerleşim bölgesinde yaşamayacak. Çocuklarla bir arada olmayı gerektiren hiçbir işte çalışamayacak ve çocuklar hakkında bakım ve gözetim yükümlülüğü getiren hiçbir faaliyetin içerisinde de yer alamayacak. Bu kararı çiğneyen kişilere, en az 15, en fazla üç ayı kapsayan "disiplin hapsi" cezası uygulanacak. İlk tasarıda suçlunun uzak durma süresi 5 yıl olarak öngörülürken, Meclis'e gönderilen taslakta bu süreyle ilgili herhangi bir sınırlamada bulunulmaması dikkat çekti.

VERİ TABANIYLA SÜREKLİ TAKİP

Yasada suçluların mağdurlardan uzak durmasını sağlayacak düzenleme kurulacak özel bir takip sistemi ile hayata geçirilecek. Yapılan planlamaya göre, bu sistem şu şekilde çalışacak:
Cinsel suçlardan hüküm giyenlerle ilgili özel bir veri tabanı oluşturulacak.
Bu veri sistemi ilgili kurum ve Bakanlıklara açık olacak.
Hüküm giyenler düzenli olarak iletişim bilgilerini, adreslerini bu sisteme kaydettirmek zorunda olacak.
Veri tabanından istismarcının tek tuşla sürekli takibi yapılabilecek.

MAĞDUR ŞİKÂYETİ ŞARTI GELDİ, TEŞEBBÜS KALKTI
Kadına ve çocuğa karşı cinsel istismarın cezalarını artıran yasa tasarısında kadına cinsel saldırı suçu için "mağdurun şikâyeti" şartı son dakikada geri getirildi. Taslağı hazırlayan Adalet Bakanlığı, "kadına karşı cinsel saldırı" suçunda sadece şikâyeti yeterli bulurken tasarının Meclis'e sevki aşamasında mağdurun şikâyeti şartı koşuldu. "Cinsel davranışlarda bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" denildi. Tasarı, taslak halindeyken erişkin ve çocuklara karşı işlenen tecavüz suçunun teşebbüs halinde kalması durumunda ceza öngörülmesi de tasarının Meclis'e sevki aşamasında iptal edildi. Öte yandan Giresun'dan sonra Erzurum Valiliği de, çocuk kayıplarının engellemek için aile izni olmadan 18 yaşından küçüklere şehirlerarası otobüs bileti satılmasını yasakladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Testosteron azaltma, ömür boyu takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN