Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahçeli, Demirel'i ziyaret etti

Giriş Tarihi: 16.5.2014 21:26
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "MHP olarak tartışmaların derinliğine girmek yerine acaba siyaseten cumhurbaşkanlığı seçimini bir kaosa dönüştürmeden, bir siyasi krizin eşiğine getirmeden nasıl bir yol izleyebiliriz düşüncesinden hareketle bir çatı aday formülü üzerinde görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmaya gayret göstermekteyiz" dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, 9. Cumhurbaşkanı Demirel'i Güniz Sokak'taki evinde ziyaret etti. Bahçeli, kendisini kabul etmesinden dolayı teşekkür ederek, bu ziyaretin Demirel'in cumhurbaşkanı oluşunun 21. yıl dönümüne tesadüf etmesinin kendilerini sevindirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanının ilk kez halk tarafından seçileceğine işaret eden Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin siyasi gündemde önemli bir yer tuttuğunu dile getirdi.

Bahçeli, şöyle devam etti:

"Nasıl gelişeceği konusunda da çok yönlü tartışmalar başlatılmıştır. Biz MHP olarak tartışmaların derinliğine girmek yerine acaba siyaseten cumhurbaşkanlığı seçimini bir kaosa dönüştürmeden, bir siyasi krizin eşiğine getirmeden nasıl bir yol izleyebiliriz düşüncesinden hareketle bir çatı aday formülü üzerinde görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmaya gayret göstermekteyiz. Bununla ilgili olarak da zaatıalinizi ziyaret edip, yüksek tecrübelerinizden de yararlanmak istiyoruz. Gelişimizin ana sebebi budur."

''Halka da görev düşmektedir''

9. Cumhurbaşkanı Demirel de Soma'daki maden faciasına değinerek, "Memleketimizin çok ağır bir acı ile çırpındığı böyle bir günde gayet tabii ki devletin işleri de yürüyecektir. Başka çaremiz de yok" dedi.

Maden felaketinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Demirel, yararlıların da bir an evvel sağlıklarına kavuşmasını umut ettiklerini söyledi.

16 Mayıs 1993'te cumhurbaşkanı seçildiğini ve bu görevden 16 Mayıs 2000'de ayrıldığını anımsatan Demirel, şunları kaydetti:

"Şimdi siz, geliyorsunuz benimle acaba bundan sonraki cumhurbaşkanı nasıl olur, nasıl kaosa dönüşmeden Türkiye bu işleri götürür, çünkü cumhurbaşkanlığı görevi bütün Türkiye'yi, bütün herkesi kavrayan bir görevdir. Onun için herkesin bu meselede yardımcı olması lazım. Sükunet içerisinde, rahat içerisinde, adalet içerisinde ve hukukun üstünlüğüne dayanan, vatandaşın gönlündekini ortaya koyacak biçimde bir seçim yapılabilmeli. İlk defa olarak halkın oyuyla doğrudan doğruya bir seçim yapılacaktır. Bu, fevkalede önemlidir. Halkın oyuyla seçim yapılması olayında sadece yöneticilere değil, sadece siyasetçilere değil, halka da görev düşmektedir, görev halkın. Siyasetçiler neye çırpınıyorlar, halkın kucaklayacağı, halkın benim diyebileceği bir cumhurbaşkanı seçilsin, herkesin seveceği, herkesin kucaklayacağı, bu görevi kolaylaştırmak halka düşer. Türkiye, halk tarafından cumhurbaşkanı seçilmesi, direkt seçimle cumhurbaşkanı seçilmesi olayında başarılı çıkmalıdır. Türk demokrasisinin en önemli şartlarından biridir kanaatimce. Başarılı çıkmalıdır ve Sayın Başkan'ın da ifade ettiği gibi hiç kolay değil, işin zorlukları var ama düşünerek, taşınarak, konuşarak ve tartışarak milletimiz herhalde bu meselenin hakkından gelecektir."

"Düşüncelerini almak takip edeceğimiz yolun izini belirleyecek"

Demirel, bir gazetecinin "Soma'daki maden faciasının ardından Sayın Başbakan ve bir danışmanın kameralara yansıyan görüntüleri söz konusu. Bu görüntüleri izleyebildiniz mi, görüşleriniz nedir" şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu, fevkaelade büyük bir hadise, fevkeldade acı bir hadise. Bu acı hadisenin içerisinde gerçekten insanı üzen pek çok başka hadise var. Bunları teker teker tartışmada yarar yoktur. Hadisenin büyüklüğü acının büyüklüğü göz önüne alarak, vatandaşlar ve devlet yöneticileri soğukkanlı hareket etmelidir ve birbirlerini kucaklayarak hareket etmelidir, birbiri ile kavga ederek, dövüşerek değil, didişerek, kapışarak değil, daha çok barış içerisinde hareket etmeli."

Bahçeli de bir gazetecinin "Bu görüşmede isimler gündeme gelecek mi? Yoksa sadece fikir alışverişi mi" sorusu üzerine, "Sayın Cumhurbaşkanımızın düşüncesi bizim için çok önemlidir. Düşüncelerini almak bizim de takip edeceğimiz yolun izini belirleyecek" dedi.

"Buzağı doğmamış daha"

"Cumhurbaşkanının halkın seçmesinin ardından fiili olarak başkanlık sistemine geçileceği iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusunu da yanıtlayan Demirel, "Buzağı doğmamış daha, ineğin altından buzağı aramanın gereği yok. Bunlar ileride olacak şeyler. Siyasette her gün hadiseler değişir. Değişen hadiselere göre de değişen çareler bulunur. Bugünden yarına olup olmayacağı belli olmayan meseleyi tartışmanın yararı yok" ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'da bir marketteki görüntülerine ilişkin soruya da Bahçeli, "Yorum yapmaya gerek yok" cevabını verdi.

Demirel, ''Cumhurbaşkanlığı için aklında bir isim olup olmadığının'' sorulması üzerine , şunları kaydetti:

"Daha işin başındayız, daha çok konuşulur bu konu. Konuşulması da lazımdır. 76 milyon nüfuslu bir memleket cumhurbaşkanını seçiyor. Halk kendisi seçiyor cumhurbaşkanını ilk defa. Ne büyük nimet bu, halk için ne kadar büyük nimet. Kendi cumhurbaşkanını kendisinin seçmesi ne kadar güzel bir şey. Kendi iradesini eline alması hadisesi bu, milli irade dediğimiz şey halkın iradesiyse bu iradeyi halk hangi istikamette kullanacak, kendisi karar verecek. İşte buraya gelinmiş, değeri iyi bilinmeli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahçeli, Demirel'i ziyaret etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN