Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aktör gibi rol kesti

Ölüm ocağının sahibi Alp Gürkan faciadan 3 gün sonra ortaya çıktı ve müdürleriyle açıklama yaptı. Gürkan somut bilgi vermedi, aktör gibi rol yaptı ve kafaları da karıştırdı. Gürkan ve müdürleri, madendeki tek yaşam odasının da kapatıldığını itiraf ederek “Yenisini kuracaktık, tam o sırada kaza oldu” dedi

Manisa Soma'daki faciayla ilgili tepkiler üzerine Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan 292 madencinin yaşamını yitirdiği kazadan 3 gün sonra ortaya çıktı ve maden ocağında toplantı düzenledi. Ölüm ocağının sahibi Gürkan, sorulara açık yanıt vermek yerine bir aktör gibi rol yaptı. Neredeyse olayın mağduru gibi davrandı ve zihinleri iyice karıştırdı. Konuşurken zaman zaman ağlayan Gürkan "Vicdanınız rahat mı? Rahat uyuyor musunuz?" sorusuna "Benim vicdanım son derece feci, kötü durumda" dedi. "Canımızı, ciğerimizi kaybettik" ve "Canım yanıyor, içim yanıyor" diyen Gürkan, "Bunların babaları benim yanımda çalışarak emekli olmuş kişilerdir" diye konuştu.
Toplantıya Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve İnsan Kaynakları Müdürü Celalettin Gökaşan katıldı. Toplantıda özetle "Trafo patlamadı, kaza nedenini bilmiyoruz. Kömür içinde kızışma oldu. Her şey bilirkişi incelemesiyle ortaya çıkacak. Ocakta mevcut tek yaşam odası iptal edildi. Yenisini kuracaktık. Tam o sırada kaza yaşandı. Zaten yapmak zorunda da değiliz" dedi. Gürkan bir soruyu beğenmeyince de toplantıyı terketti. İşte Alp Gürkan'ın konuşmasından bazı alıntılar:

KAZA 3-4 AY SONRA OLSAYDI

Elim bir kaza sonucu canımızı, ciğerimizi kaybettik, yaralılarımız var.Ölümler bende muazzam bir infial yarattı. Trafo patlaması diyorlardı. 49 yıllık hayatım boyunca böyle bir trafonun patlayabilmesinin imkânsızlığını düşündüm. Canım yanıyor, içim yanıyor. Beni tanıyan insanlar beni çok yakından bilirler. Bunların babaları benim yanımda çalışarak emekli olmuş kişilerdir.

Yaşam odası, arkadaşlarımın bir sene önce çalışma alanlarında yapılan bir odadır Bu odaların kesinlikle anataşın içinde yapılması mecburiyeti var. Siz bu odaları eğer kömürün içinde yaparsanız, herhangi bir göçükte, yangında odaların içinde olan insanların hepsi yanar. Yaşam odası hemen her yere yapılamaz. Kömür madeninin içine yapamazsınız. Civara yapabilirsiniz. Yaşam odasının Türkiye'de hazırlığını yapmak da maden içinden geçerek olur. Madenin içinden geçiyor. Yaşam odası üretimin ağırlığının başlamış olduğu yere yakın yapılır. Alt tarafta hazırlık yapılıyor şu an. Bu kaza üç ay dört ay sonra olmuş olsaydı. Bu insanlar hepsi buraya girmiş olacaktı.

(Hükümetten size yönelik bir tepki var mı?) Bana hükümetten tepki yok. Sadece 'geçmiş olsun' dediler. Hayatımda ilk defa Başbakan'la buraya geldiği zaman el sıkıştım. En ufak bir ilişkimiz yoktur. Açıklamalarda trafo patlaması iddiası yalanlandı ve "Neden kömür içindeki kızışma" dendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aktör gibi rol kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN