'Bağlanacak en düşük aylık bin 400 lira olacak'

Giriş Tarihi: 18.5.2014
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ölüm aylığı ve ölüm geliri ödeme işlemlerinin sürdüğünü, ailelere ortalama bin 400 lira ile bin 500 lira arasında aylık bağlanacağını söyledi. Önceki gün Soma'yı ziyaret eden Bakan Çelik, dün de Manisa'da basın toplantısı düzenledi. Yaşamını yitiren işçilerin yakınları için yapılabilecekler üzerinde çalıştıklarını kaydeden yaşama geçirecekleri 3 işlemi şöyle sıraladı: "Birincisi, hiçbir şarta bağlı kalmaksızın ölüm gelirinin bağlanması. 169 dosya ölüm geliri bağlamaya hazır hale getirildi. Diğer hak sahipleri ile ilgili de çalışmalar sürüyor. İkinci yapılması gereken ise ölüm aylığının bağlanması. Bu çeşitli şartlara bağlı. 5 yıl sigortalılık süresi, 900 gün prim ödeme şartı gibi... Teknik çalışmalarımız sürüyor. Mevzuat değişikliğini değerlendireceğiz. Ölüm gelirinin yanında ölüm aylığının da bağlanması için yasal çalışma gerçekleştireceğiz. Üçüncüsü bir defaya mahsus 415 lira cenaze yardımı ödemesi yapacağız."

'SURİYELİ İŞÇİ YOK'
Bakan Çelik, ocaklarda Suriyeli işçilerin çalıştırıldığı iddiasına da "Spekülatif haberler, kamuoyunu yanlış bilgilendirme" dedi. Çelik, ölüm madeninin iki yılda 16 kez teftiş geçirdiğini dile getirerek mevzuat eksikliği tartışmasına ilişkin de şunları söyledi: "Bu mevzuatın o standartta olması demek mevzuatta eksiklik yok anlamına gelmez ki. Bu dinamik bir alan. İki yıl önce çıkardığınız yasaya ilave etmeniz gereken hususlar olabilir. Ancak her şey mevzuat değil. Orada bir çok sorumlu var. Bir şeye ihtiyaç varsa, ilave bir güvenliğe ihtiyaç varsa bunları gerçekleştirmeleri onların görevi. Şu cümle mevzuatta yok diye insanı ölüme gönderelim diye bir şey olabilir mi? Çelik, NTV'ye yaptığı açıklamada da madende toplam 2 bin 896 işçi olduğunu, yaşamlarını yitiren 301 işçinin ailelerine ölüm geliri ve ölüm aylığı kapsamında bin 400 lira ile bin 500 lira arasında aylım bağlanacağını söyledi. Çelik, bu rakamın çocuk sayısına göre de artacağını kaydetti. Çelik diğer 2 bin 591 işçiye de kısa çalışma ödeneği kapsamında maaşlarının 3 ay süreyle ödeneceğini kaydetti.

ÖLÜM MADENİNİN FAALİYETİ
İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, Soma'da 301 madenciye mezar olan ocağın güvenliğini sağlamak ve kazanın etkilerini silmek dışında, yer altındaki tüm işlerin durdurulmasına karar verdi. Ayrıca iş yerinde çalışma süreleri ve ücretler başta olmak üzere inceleme yapmak için 2 iş müfettişi görevlendirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bağlanacak en düşük aylık bin 400 lira olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN