Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'de Komşu ile 56 dostluk turu

Türkiye ve Yunanistan arasında Ege'deki sorunların çözümü için 12 yılda 56 tur görüşme yapıldı. İstikşafi görüşmelerde amaç Ege'nin bir dostluk denizi haline gelmesi

Giriş Tarihi: 19.5.2014
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ege Denizi'nin Türkiye ile Yunanistan arasında bir dostluk ve işbirliği denizi haline gelmesini istediklerini belirterek, 2002'den bu yana tüm Ege sorunlarının çözümü için kapsamlı bir çerçeve üzerinde mutabakata varılmasını amaçlayan istikşafi (adım adım ilerleme) görüşmelerde 56 tur görüşme yapıldığını bildirdi. Milletvekillerinin Doğu Akdeniz'de Rumların petrol ve doğalgaz aramaları ile Ege Denizi sorunları hakkında Yunanistan'la yürütülen görüşmelere ilişkin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Ege Denizi'nin yetki alanlarının sınırlandırılması dahil tüm Ege sorunlarına, ulusal çıkarlardan ödün vermeden, uluslararası hukuka uygun biçimde ve Türkiye'nin meşru hakları ile hayati çıkarları doğrultusunda kalıcı ve adil çözüm bulunmasını hedeflediklerini söyledi. Davutoğlu, hükümet olarak Ege Denizi'nin Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk ve işbirliği denizi haline gelmesini arzuladıklarını belirtti.

DIŞİŞLERİ'NDEN TATAR SÜRGÜNÜ AÇIKLAMASI
Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar Türklerinin Sovyetler Birliği tarafından sürgün edinmesinin 70. yılı dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Mesajda "Sürgünün 70. yıldönümünü hüzün ve teessürle hatırlıyoruz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'de Komşu ile 56 dostluk turu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN