Soruşturmada 4 tutuklama

Faciayla ilgili soruşturma kapsamında 25 kişi gözaltına alındı. Soma Maden İşletme Müdürü Akın Çelik, emniyet vardiya amiri Yasin Kurnaz ve 2 maden mühendisi tutuklanarak cezaevine konuldu

Soma'da 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili soruşturmada, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın oğlu ve Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın da aralarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 19 kişiden, İşletme Müdürü Akın Çelik ile 3 kişi tutuklandı. Soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, düzenlediği basın toplantısında, 31 Cumhuriyet Savcısı olarak göreve başladıklarını belirtti.

NEDENİ KÖMÜR YANMASI

Bilirkişinin ön raporuna göre olayın trafo patlamasından kaynaklanmadığını belirten Şahiner, şunları kaydetti: "Yeraltı işletmesinde hava ile teması sağlanan kömürün oksitlenmesi, uzaklaştırılmadığı takdirde birikerek ocak yangınlarına neden olabilir. Olayın kömürün kendiliğinden yanması sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit zehirlenmesiyle olabileceği, kömürün yanma sonucu çöktüğü, yoğun karbonmonoksit gazının ocağı kaplaması sebebiyle olayın meydana gelmiş olabileceği değerlendirilmiştir." Faciada kusurlu olduğu değerlendirilen 25 kişinin gözaltına alındığını belirten Şahiner, "Şüphelilere atılı suç, bu aşamada TCK'nın 85/2'inci maddesince düzenlenen 'taksirle birden fazla kişinin ölüm ve yaralanmasına sebebiyet verme' olarak vasıflandırıldı" dedi. İlk aşamada Soma Adliyesi'ne sevk edilen 5 kişiden, Soma Maden İşletme Müdürü Akın Çelik ile mühendisler Yalçın Erdoğan ve Ertan Ersoy tutuklandı. Mühendis Selçuk Demirci ile muhasebe müdür yardımcısı Ali Ulu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ardından adliyeye getirilen 4 kişi daha serbest kaldı. Emniyet vardiya amiri Yasin Kurnaz ise çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 9 kişi de geç saatlerde adliyeye getirildi. Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın oğlu ve Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın aralarında bulunduğu 15 kişinin sorgusunun devam ettiği belirtildi.

O MADENDE İHMALLER ZİNCİRİ
Türkiye'yi yasa boğan facianın ardından 'ölüm madeni' mühürlendi. İş müfettişi ve maden mühendislerinden oluşan heyetin üç gündür yürüttüğü çalışmalar sonucu elde edilen ilk bulgular ihmal zincirini gözler önüne serdi.

ÖN RAPORDAKİ TESPİTLER
Ön rapordan çarpıcı başlıklar özetle şöyle:
Karbon monoksit ölçen cihazlar yeterli değildi. Uygun aralıklarla yerleştirilseydi kömürün saldığı gaz önceden ölçülebilirdi. Yeterli gaz alarm detektörü olsaydı yangın erken fark edilirdi.
Tavanda yeterli metal güçlendirme malzemesi kullanılmadı. Ağacın çok kullanılmış olması yangını hızlandırdı.
Tavan galerilere boşaldığı için havalandırma kanalları kapandı.
Ekipmanlar için korunaklı düzenek olması gerekirdi.
Bant taşıyıcılarındaki ikaz sistemlerinin sayısı artırılmalıydı.
Merkezi gaz takip sistemi devre dışı.
Eğitimsiz işçi sayısının fazla olması ölümleri artırdı.
Yedek enerji ve havalandırma sistemleri olmalıydı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soruşturmada 4 tutuklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN