Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan talimat verdi 4'lü komisyon kuruldu

Hükümet Soma faciası ile ilgili 4 bakanlığın temsilcilerinden oluşan komisyon kurdu. Komisyon, madenlerde alınacak yeni önlemlerle ilgili çalışma yürütecek

Giriş Tarihi: 21.5.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan, Soma benzeri olayların bir daha yaşanmaması için alınacak önlemleri kurmayları ile masaya yatırdı. Bu kapsamda 4 bakanlığın temsilcilerinden oluşan komisyon kuruldu. AK Parti grubunun ardından Meclis'te gerçekleştirilen toplantıda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gelişmelerle ilgili detaylı bilgi verdi.

BATI ÜLKELERİ ÖRNEK

Toplantıda Çalışma, Enerji, Sağlık ve Aile bakanlıklarının temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulması kararlaştırıldı. Komisyon batılı ülkelerdeki örnekleri de inceleleyerek alınacak önlemlerle ilgili çalışma yürütecek. Gerektiğinde yasal düzenlemeler hazırlanacak. Denetçilerin denetlenmesi, yaşam odalarının hızla hayata geçirilmesi, hukuku sürecin işlemesi ile ilgili neler yapılabileceği, idari süreçte TKİ gibi sorumluluğu olan kamu kurumların üstüne düşeni yapıp yapmadığına bakılması gibi konularda da çalışmalar yapılacak. Yeni dönemin en önemli konularından biri denetçilerin görevlerini layıkıyla yerine getirmesini sağlamak için oluşturulacak mekanizma olacak. Bu konuda tartışılanlardan biri de oda modeli. Başbakan Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle facianın ilk gününde Soma'ya gidemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e de "Keşke rahatsızlığını ilk gün açıklasaydın" dedi.

FACİA NASIL GELDİ?

Toplantıda Soma faciasının nasıl yaşandığı da şöyle anlatıldı: "Sorun üç yıldır için için yanan bölümden kaynaklandı. Yanan bölüm çimento tozu ile kapatılıp, oksijen ile teması kesilmeye çalışıldı. Ancak bu işlem yeterince iyi yapılamadı. Kömür içten içe yanmaya devam etti. Karbonmonoksitin yoğunlaştığı kazadan 6 dakika önce fark edildi. Salon büyüklüğündeki bir parça kor halinde kopup galeriye düştü, yangın çıktı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan talimat verdi 4'lü komisyon kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN