Maden şehitlerinin çocukları için kanun teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, maden kazalarında hayatını kaybeden işçilerin çocuklarının, eğitim sorunlarının çözümü için kanun teklifi verdi.

Giriş Tarihi: 21.5.2014 16:19
Serter, İlköğretim ve Ortaöğretimde Parasız Yatılı veya Burslu Öğrenci Okutma ve Bunlara Yapılacak Sosyal Yardımlara İlişkin Kanun ve Bazı Kanunlarda değişiklik yapan kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sundu.

Teklife göre, maden kazası sonucu hayatını kaybedenlerin çocukları, parasız yatılı veya burslu okumak istemeleri halinde, hiçbir şart aranmaksızın parasız yatılılık ve bursluluk imkanlarının ikisinden de sınavsız olarak, ortaöğretim sonuna kadar yararlanacak.

Maden kazası nedeniyle korunmaya muhtaç duruma düşen çocuklar da Milli Eğitim Bakanlığınca tespit edilecek kontenjan kadarı sınavsız olarak parasız yatılı öğrenciliğe alınacak.

Özel Öğretim Kurumları Kanunu çerçevesinde ücretsiz okutmada, maden kazasında hayatını kaybedenlerin veya vazife malulü sayılanların ilk ve orta öğretim çağındaki çocuklarına öncelik verilecek.

Maden kazasından zarar görenler de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu'nu ile sağlanacak haklardan yararlandırılacak.

Teklifin gerekçesinde, Soma'daki gibi maden kazaları sonucu hayatını kaybeden işçilerin çocuklarının, ağır bir travma yaşadığı, annesi ya da babasını kaybeden çocukların, eğitim, öğretimlerini sonlandırmak ya da ara vermek zorunda kaldığı belirtildi.

Maden kazalarında şehit olan maden işçilerin çocuklarının, okul öncesinden üniversite eğitimi sonuna kadar desteklenmesi, izlenmesi, burs verilmesi gerektiği vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maden şehitlerinin çocukları için kanun teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN