Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmet Ayvalıtaş davasında yakalama kararı

Giriş Tarihi: 21.5.2014 16:52 Güncelleme Tarihi: 21.5.2014 16:55

Gezi parkı eylemleri sırasında Ataşehir'de meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş'ın ölümüne ilişkin davada mahkeme sanık hakkında yakalama kararı verdi.

Gezi Parkı eylemlerine destek amaçlı Ümraniye'de gerçekleşen yürüyüşte meydana gelen kazada 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş hayatını kaybetmişti. Ayvalıtaş'ın ölümüne ilişkin davanın 3. duruşması Anadolu Adliyesi'nde görüldü. Berkin Elvan ve Ethem Sarısülük'ün ailelerinin de izlediği duruşmada avukatlar mahkemeye olaya ilişkin yeni görüntüleri sundu. Bir vatandaşın cep telefonuyla çektiği görüntülerde kaza anı yer alırken, mahkeme görüntülerin TÜBİTAK tarafından incelenmesine karar verdi. 3 celsedir duruşmaya gelmeyen ve hakkında zorla getirme kararı bulunan sanık Cengiz Aktaş hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Mahkeme duruşmayı 22 Eylül 2014 tarihine erteledi.

Duruşma sonrası açıklama yapan Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, sanık hakkında tutuklama kararı verilmemesine tepki gösterdi. Gözyaşlarına boğulan Ayvalıtaş'ı yakınları teselli etti. Mehmet Ayvalıtaş'ın kardeşi Muharrem Ayvalıtaş ise, "20 yaşında mezara koyduğumuz kardeşimin hakkını aramak için geldim. Biz buraya eziyet edilmek için, hor görülmek için, dalga geçilmek için gelmedik" dedi.

Ayvalıtaş ailesinin avukatı Sevgi Evren de hakkında yakalama kararı verilen sanığın üç duruşmaya da katılmadığını belirterek, "Sanık üçüncü defa duruşmaya gelmedi. Üçüncü defa gelmediği halde tutuklama taleplerimiz yine reddedildi. En azından yakalama kararı çıkartıldı sanık hakkında. Tayin ettikleri avukatlar da duruşmaya gelmediği halde tutuklama kararı verilmedi. Tanık ifadeleri alındı. Dinlenen tüm tanıklar her iki sanığın da kasıtlı davranışlarını açık ve net olarak ifade etmesine rağmen mahkeme hakimi yine tutuklamaya yönelik karar vermedi. Duruşmaların daha geniş bir salonda yapılması için savcılığa yazı yazılması kararı alındı. Önümüzdeki celse muhtemelen daha büyük bir salonda duruşmayı görüyor olacağız" diye konuştu.

Aileye destek olmak için duruşmayı izleyen Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ise, "Adalet ve adil bir yargılama istiyoruz. Çocuklarımız boşu boşuna ölmediler. Ortada bir haksızlık, adaletsizlik olduğu için çocuklarımız sokağa çıktı ve katledildi. Temennimiz ve dileğimiz adil bir şekilde yargılama ve suçluların cezalarını çekmesi. Diliyorum ki Mehmet Ayvalıtaş, Berkin, Ethem ve diğerlerinin katilleri ortaya çıkar ve adalet yerini bulur" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Ayvalıtaş davasında yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN