Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk halkının %60'ı bedelli askerliği destekledi

Giriş Tarihi: 21.5.2014 19:00 Güncelleme Tarihi: 21.5.2014 19:03
Geçtiğimiz haftalarda bedelli askerlik konusu ile ilgili araştırma yapan ORC firması konuyu detaylı olarak masaya yatırdı.

15-19 mayıs 2014 tarihleri arasında 30 büyükşehirde 6150 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen ankette Türk halkı bedelli askerliğe evet ricdani ret'e hayır dedi.

30 büyükşehirde 6150 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada halkın %60,5 'i bedelli askerliği destekledi. Araştırmaya katılanlar arasından %4,1 lik kesim ise vicdani Reddi desteklediğini belirtti.


Bedelli askerliği destekleyenlerin 'yaş kaç olmalı' sorusuna verdiği cevap da gençlerin beklentisi ile paralel olması dikkatlerden kaçmadı. Peki bedelli askerlik olmalı diyen %60,5 yAŞ sorusuna ne cevap verdi?

25+ %45,6 27+ %36,4 Yaş sınırı olmamalı %9,2 Fikir Belirtmeyen %8,8

Konu ile ilgili ORC Araştırma Şirketinin Başkanı M.Murat Pösteki bey ;

Bedelli askerlikle ilgili yaptığımız kapsamlı kamuoyu araştırmaları neticesinde toplumun büyük bölümünün (%60,5) bedelli askerliğe destek verdiği sonucu çıkmıştır. En son çıkan bedelli askerlik, özellikle yaş sınırından dolayı toplumun beklentilerine cevap verememiştir.

En kısa zamanda daha geniş kitleyi kapsayacak şekilde,yaş ve ücretin makul seviyelere çekilerek yeni bir bedelli askerlik düzenlemesi yapılması beklenmektedir.


Bedelli askerlik platformu yöneticisi Ali Deniz ile anket üzerine yaptığımız görüşmede, ülkemiz gençlerinin bedelli askerlik beklentisi çok yüksek bunu rakamlara ile ifade etmek gerekirse 25 yaş ve üstü 1.5 milyon kişi bedelli askerlik beklentisi içerisinde. Bir önceki bedelli askerlik yasasına baktığımızda başarı oranı %16 dır. Budurumda iki farklı şekilde katılımcı sayısını yorumlayabiliriz.

1) Başarı oranı %16 da kalırsa 240 bin kişi faydalanabilir.
2) Bedelli askerlik yasasının çıktığı 2011 yılında GBT uygulaması yoktu. belirleyici kriterlerden biri şuanda budur. GBT uygulaması nedeni ile başarı oranının en az % 27 olacağını düşünüyorum. Bu da faydalanan kişi sayısının 400 binin üzeri olması demektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk halkının %60'ı bedelli askerliği destekledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN