Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma için idari soruşturma başladı

Bakanlar Kurulu'nda Soma faciası masaya yatırıldı. Facianın sadece adli değil, idari yönden de soruşturulması kararı alındı. Arınç, "Üzüntülerimizi hafifletecek çalışmalar yapılacak" dedi

Giriş Tarihi: 22.5.2014
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nda Soma'yı görüştüklerini belirterek, "Bu faciadan dolayı derin üzüntülerimizi hafifletebilecek ailelerine, topluma yönelik tedbirler ve yasal tedbirler gerekiyorsa bunların ne olabileceği konusunda ciddi bir çalışma yaptık" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen ve 8 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Arınç şunları söyledi:

ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI:
Adli yönden bildiğiniz gibi soruşturma başladı. Ama biz sadece adli yönden bir soruşturmanın yapılmasıyla sınırlı değiliz. İdari soruşturma da başlatılmıştır. Şüphesiz sadece oradaki işveren, o işverenin aldığı tedbirler, ihmaller, kusurlar, kabahatler söz konusu değil. Onlar adli yargının içinde kalacaktır. Ancak bazı kurumların da eksikleri, hataları söz konusu ise kişiler ve kurumlar bazında da idari soruşturma yapılmaktadır.

BAŞKA MEKANİZMALAR DEVREYE SOKULACAK:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı idari soruşturma başlattı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da 3 ayrı denetim mekanizması oluşturmuştur. Onun dışında Başbakanlığımız gerek gördüğü takdirde başka denetim mekanizmaları, idari soruşturma mekanizmaları da harekete geçirilecektir.

SİVİL ŞEHİT KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ:
Maden kazasında vefat eden kardeşlerimizin doğrudan şehit sayılması veya şehitlere tanınan haklardan istifade edilmesi konuşulmuştur. Ancak bu konuda verilmiş bir karar yoktur. Acıları hafifletecek, çocuklarının istikbalini garantiye alacak bir çalışmayı yakın zamanda açıklayacağız.

BAKAN 7 MADDEDE DEĞİŞİKLİK SUNDU:
Mevcut maden kanununun 7 maddesinde değişiklik yapılmasına ilişkin kanun taslağı sunuldu. Ama önemli olan bu iş kazalarını minimize edecek denetim teftiş tedbirlerinin neler olması gerektiği.

FECİ BİR OLAY:
(
Yusuf Yerkel'in vatandaşı tekmeleme olayı) Görüntüleri izledim. Bu çok feci bir olay. Zaten bu adam bir eylem yapmış, yerde olan bir insana niçin tekme atılır.

'MADENLERİN KAPATILMASI GERÇEKÇİ DEĞİL'

"Madenlerin kapatılmasını Türkiye açısından gerçekçi bulmuyoruz. Madenlere sahipsek değerlendirmeliyiz. Ancak gerekli tedbirleri alamıyorsak kapatmaktan bahsedebiliriz."

'SOMA'DA KİMSEYE YUMRUK ATMADI'
Arınç, Başbakan Erdoğan'ın Soma'da vatandaşa "yumruk attığı" iddiasını kesin bir dille yalanladı. "Bazı köşe yazarları bana bunun sorulmasını istemişler sanırım. Dürüst şekilde cevaplayayım. Belki beklentileri karşılamayabilir" diyen Arınç, "Soma'ya girdiğimizde cadde boyunca ilerledik. 50-60 kişilik bir grup vardı. Başbakanımız dedi ki, 'çıkalım bu insanlara bir merhaba diyelim, insanlar acılıdır, ben arabanın içinden gidemem' dedi. İnsanlar mutlu oldular, fakat o grubun yanında istifa, yuhalama sesleri başladı. Hatta araca doğru atılanlar oldu. Başbakanımız 'istifa' diye bağıran topluluğun önüne geldi, kızlara dedi ki 'hadi ben istifamızı sunmaya geldim ama hadi söyleyin bakalım ben neden istifa edeceğim' hatırlayabildiğim bu. 3-4 kızımız mahcup olup başlarını öne eğdi. Fakat oradaki grup dozunu artırarak 'katiller' diye bağırmaya başladı. Başbakanımız ona üzülerek üzerlerine doğru gitti. Biraz da saldırgan bazı kişiler gördüm, aracı tekmelemeye başlayan... Sola doğru bir geçiş oldu orada bir market varmış. Sağdan gelen 7-8 kişilik bir grup süratle marketin içine doğru girdiler. Görebildiğim kadarıyla, başbakanımız kimseye yumruk atmadı, kendisine yumruk atıldığını söyleyen kişi de 4. defa ifadesini değiştirmiş durumda. Yani ne kadar itibar edilir? Bizim başbakanımız niye böyle bir şey yapsın. Sizi temin ederim ki ben böyle bir şey görmedim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma için idari soruşturma başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN