Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okmeydanı'nda gerginlik

Okmeydanı'nda toplanan yüzleri maskeli bir grubun yasadışı gösteri düzenlemesinin ardından olaylar çıktı.

Giriş Tarihi: 22.5.2014 12:11 Güncelleme Tarihi: 22.5.2014 16:31
Okmeydanı'ndaki olaylar sırasında ağır yaralanan bir kişi hastaneye kaldırıldı.

Okmeydanı Şark Kahvesi önünde toplanan yüzleri maskeli bir grup Soma ve Berkin Elvan için slogan attı ve polise molotofkokteylleriyle saldırdı. Çıkan olaylar sırasında alev alan polis araçları zarar gördü. Polisin zırhlı aracı, göstericilerin attığı molotofkokteyli ile alev aldı. Molotofkokteylinin isabet ettiği 2 polis yaralandı. Yaralı polisler ambulansla hastaneye kaldırıldı. Bu sırada polis ekipleri göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı.

Okmeydanı Cemevi'ndeki bir cenazeye geldiği öğrenilen Uğur Kurt (30), çıkan olaylar sırasında yaralandı. Kurt, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Kurt'un durumunun ağır olduğu öğrenildi.

POLİS ARACI BÖYLE ALEV ALDI


POLİS MEMURU YANMAKTAN SON ANDA KURTULDU

Okmeydanı'nda Berkin Elvan ve Soma için sloganlar atarak izinsiz gösteri düzenlemek isteyen grup ortalığı savaş alanına çevirdi. Çok sayıda polis aracı olaylar sırasında zarar gördü. Göstericilerin molotofkokteyli attığı zırhlı aracı kullanan polis memuru yanmaktan son anda kurtuldu. Atılan molotof aracın ön camını kırıp içeri düştü. Aracın ön kısmı bir anda alev aldı. Bu sırada aracı kullanan polis memurunun elbiseleri ve saçı yanmaya başladı. Can havliyle kendini dışarı atan polis memuru, hemen giysilerindeki yangını söndürdü. Sivil bir polis memuru ise bakkalın önünde duran su bidonunu alarak zırhlı aracın yanına koştu. Araçtaki yangın, getirilen suyla söndürüldü.

VALİ MUTLU: "ÇATIŞMA SONUCUNDA SİLAHLA YARALANAN BİR GENÇ VAR"


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Okmeydanı'ndaki olaylar sırasında bir gencin vurulmasıyla ilgili adli ve idari takibin yapılacağını söyledi. Mutlu, "Olayın nasıl geliştiği, nasıl olduğu, nasıl bir yaralanma olduğu elbette ki çalışmalarımız neticesinde sonuçlanacaktır" dedi.

Vali Mutlu, Feshane'de katıldığı bir program sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Okmeydanı'nda 1 kişinin yaralandığı olaylara ilişkin soru üzerine konuşan Vali Hüseyin Avni Mutlu, "Emniyet güçlerimizin yaptıkları görev esnasında orada bulunan gruplar arasında bir çatışma oluştu. Bu çatışmada aldığım bilgiler molotofkokteyli saldırılarının özellikle orada görev yapmakta olan bir grup polis memuruna ve shortland araca molotoflu saldırılar olduğu yönünde. Bu saldırılar sonrasında bir çatışma var. Bu çatışma sonucunda da silahla yaralanan bir genç var 30 yaşında. Öncelikle bu yaralı gencin şifa bulmasını temenni ediyorum. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde müdahaleler yapıldı. Şu anda ağır yaralı olduğunu biliyoruz. Hastanenin gerekli olan bütün imkanlarını kullanarak gerekli olan müdahaleleri yapıyorlar. İnşallah kurtulacak. Bütün temennimiz, dileğimiz budur" dedi.

Olayın nasıl geliştiği ve yaralanmanın nasıl olduğunun yapılacak çalışmalar neticesinde sonuçlanacağını ifade eden Mutlu, "Elbette kullanılan bir silah var, medyaya yansıyan silahlı görüntüler var. Bütün bu çerçevede mahiyetleriyle, detaylarıyla hem adli, hem de idari takibi yapılacak. Şu anda olayın olduğu yerde bir sükûnet var. Bunun muhafazası ve bunun stabil hale getirilmesi çok önemlidir. Bu bölgede daha önce yaşamış olduğumuz hayatını kaybeden bir gencimiz olduğunu biliyorsunuz. Acıları daha fazla acılarla büyütmeden huzur ortamını tesis etmemiz lazım. Yapılan her işlemin mutlaka adalet çerçevesinde süreceğinden herkesin emin olması lazım. Hassasiyetle üzerinde duracağız. Kusur varsa kusuru muhakkak tespit ederiz. Neden olduysa mutlaka kamuoyuyla paylaşacağız. Ama bir okulumuzun yakınında güvenlik tedbiri almak için bulunan bir emniyet birimine yapılan molotofkokteylli saldırı sonucunda gelişen ve bir silah kullanılan olay var. Bunun nasıl olduğunu, nasıl geliştiğini bütün detaylarıyla kamuoyuyla kesinlikle paylaşacağız. Kamuoyumuz bundan emin olsun. Tekrar yaralı gence şifalar diliyorum. Ümit ediyorum sağlık yönünden de tedbirler alınıyor, hayata tekrar döndürülebilecektir. Yarası inşallah iyileşecektir. Bütün dileğimiz şu anda bu" şeklinde konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okmeydanı'nda gerginlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN