Rapora imza attılar ama kendileri de madende öldü

Giriş Tarihi: 22.5.2014

Dokuz iş güvenliği uzmanından dördünün yaşamını yitirdiği maden için 18 Mart tarihli son raporda "risk olmadığı" yolunda tespit yapıldığı ortaya çıktı

Soma faciasının ardından gözler 301 işçinin yaşamını yitirdiği ölüm ocağına yönelik bakanlık ve şirket iş güvenliği uzmanlarının hazırladığı raporlara çevrildi. Çalışma Bakanlığı'nın 18 Mart tarihli en son raporunda maden ocağında "risk olmadığı" tespiti yapılırken, şirketin iş güvenlik uzmanları da adeta ölümlerine imza attı. Savcılığın el koyduğu bakanlık onaylı raporlama defterinde de risk uyarısı çıkmadı. Kazada, madende görevli 9 iş güvenliği uzmanından 4'ü yaşamını yitirirken, üretimin durdurulmasına yönelik herhangi bir tespit yapılmadığı görüldü. Bakanlık onaylı iş güvenliği defterlerinde mart-nisan aylarında yapılan denetimlerin kaydedilmediği saptandı. Sağ kurtulan iş güvenlik uzmanları ise defterleri okumadan imza attıklarını öne sürdü.

EKSİKLER GİDERİLMEDEN "TAMAM"

13-14, 17-18 Mart'ta yapılan denetimlerde müfettişler galerilerde incelemelerde bulundu. Aynı tarihte hazırlanan raporda İşletme Müdürü Akın Çelik ile görüşüldüğü anımsatılarak, "İşyerinde 4 kadın, 2 bin 944 erkek olmak üzere 2 bin 948 çalışan istihdam edilmektedir. 2 bin 938 erkek çalışan çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışmaktadır. Programlı teftişte noksan bir husus tespit edilmemiştir" denildi. İş müfettişlerinin hazırladığı bir önceki raporda ise "elektrik panolarında kilit sisteminin olmadığı, acil toplama yeri belirlenmediği, ateşçilerin anti statik elbiselerinin bulunmadığı, bant taşıyıcılarında ikaz sisteminin yer almadığı" tespitleri yapılmıştı. Ancak, son raporda bu eksikliklerin giderildiğine yönelik bir tespit yapılmadan mevzuat açısından bir noksanlık bulunmadığı ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rapora imza attılar ama kendileri de madende öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN