Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patronu kurtaran bilirkişi raporu

Giriş Tarihi: 23.5.2014

Alp Gürkan'ın yakalama talebinin reddedilmesini sağlayan ön raporda kazanın "olası sorumluları" işaret edildi. Ayrıntılı rapor için 6 Haziran'a dek süre tanındı

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkındaki yakalama talebi Soma Sulh Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmiş, gerekçe olarak "Alp Gürkan hakkında iddia edilen suça dair yeterli delil ve iddia yoktur" denmişti. Faciadan 3 gün sonra hazırlanan bilirkişi ön inceleme raporunda "Kazada tahminimize göre teknik nezaretçi, işletme müdürü, saha sahibi, iş güvenliği başmühendisi, şirketin yönetim kurulu başkanı (Soma Kömür İşletmeleri AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan) ve vardiya amirleri kusurludur" ifadesinin yer aldığı görüldü. Akhisar Başsavcısı Bekir Şahiner'in basın açıklamasında değinmesiyle gündeme gelen "olay yeri inceleme, keşif tutanağı ve bilirkişi ön inceleme raporu"na göre 16 Mayıs akşamı keşif için elverişli şartların oluşması üzerine yaklaşık bin 400 metre yeraltına inen cumhuriyet savcıları Gökhan Şahin, Adem Aktaş, maden bilirkişileri Prof. Dr. Ercüment Yalçın, Prof. Dr. Ahmet Hakan Onur, elektrik mühendisi Prof. Dr. Eyüp Akpınar ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı öğretim görevlisi Alparslan Ertürk'ten oluşan heyet, bin metrede yer alan U2 elektrik trafosunun biraz ilerisinde taşıma bandının tamamen, elektrik kablolarının dış yüzeylerinin de içindeki bakır görünecek şekilde yandığını saptadı. U2 merkezindeki transformatörler incelendi. Ancak yangının çıkış noktası olduğu iddia edilen U3 bölgesinde transformatöre ulaşılamadığı için görsel tespit yapılamadı. Maden ocaklarında kullanılan standart kuru tip transformatörlerin incelenmesi ve koruyucu tankların içinde patlayıcı, yanıcı yağ ve gaz bulunamaması üzerine, kazanın transformatör patlamasından kaynaklanamayacağı sonucuna varıldı.

'SENSÖR ŞART' UYARISI
U3 bölgesinde transformatör ve kablo bağlantılarının enkaz altında olduğu için bir kablo ezikliği, kısa devreye dayalı yangın başlatabilecek incelemelere erişilemedi. Raporda "Yer altı kömür işletmelerinde kömürün kendiliğinden yanmasının tespit ve takip edilmesi mümkündür. Bu amaçla yer altı maden işletmeleri gazların ölçülmesi için sensörlerle donatılmalıdır" uyarısına yer verildi. Olayın olduğu maden ocağındaki sensör ve ölçüm aletleri ile yapılan ölçümlerin aktarıldığı raporda, tanık, mağdur ve arama kurtarma ekiplerinin beyanları alındıktan sonra, olaya ilişkin ayrıntılı raporun savcılığa sunulacağı vurgulandı. Savcılık ayrıntılı rapor hazırlamaları için bilirkişilere 20 gün süre tanıdı. Ayrıntılı raporun 6 Haziran'da tamamlanıp sunulması gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patronu kurtaran bilirkişi raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN