Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur Kurt'un ölümüyle ilgili önemli gelişme

Giriş Tarihi: 23.5.2014 11:12 Güncelleme Tarihi: 23.5.2014 15:05

Okmedydanı'nda dün yaşanan çatışmada nerede geldiği belli olmayan bir kurşunla yaşamını yitiren Uğur Kurt'un ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı.Okmeydanı'nda görevli 20 polisin silahına balistik inceleme için el konuldu.

Okmeydanı'nda çıkan olaylarda hayatını kaybeden Uğur Kurt'un ölümüne ilişkin bölgede görevli 8 polisin silahının incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği öğrenildi. Savcılığın, Kurt'un polislerin silahından çıkan bir kurşunun yanı sıra bir provokatör tarafından ateş edilmesi ihtimalini de değerlendirdiği kaydedildi.

Okmeydanı'nda dün Uğur Kurt'un ölümü ile sonuçlanan olaylara ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen başlatılan soruşturma, Organize Suçlar ve Terör Bürosu tarafında yürütülüyor.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz'ın talimatı ile 8 polisin silahlarının incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği öğrenildi. Savcılığın talimatı ile Kurt'un vücudundan çıkan mermi çekirdeğinin el konulan 8 silahtaki mermi çekirdekleri ile karşılaştırılacak. Savcılığın el konulan polis memurlarının silahlarının yanı sıra çevredeki bir provokatör tarafından ateş edilmiş olması ihtimalini de araştırdığı öğrenildi. Savcılığın olaylara ilişkin yürüttüğü soruşturma devam ederken, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Evrim Deniz Karatana, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne gelerek savcı ile görüştü.

Savcı Hasan Yılmaz ile bir süre görüşen Karatana, daha sonra adliye önünde bir basın açıklaması yaptı.

Savcılığın 8 polisin silahına el koyduğunu belirten avukat Karatana, 'Olay yeri inceleme yapılmadı. Olayın üzerinden 24 saat geçti ve herhangi bir delil toplama işlemi yapılmadı. Görüntülerden izlediğimiz, suçun faillerinin polisler olduğu. Polisler tarafından yürütülecek soruşturmanın taraflı olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle soruşturma daha tarafsız olan jandarma tarafından yürütülmelidir bizce. Bu konuda sözlü olarak talepte bulunduk, savcı yazılı olarak talepte bulunmamızı istedi. Şu anda 8 polisin silahına el konulmuş durumda balistik inceleme için. Mermi çekirdeği dün yapılan otopsi sırasında Uğur Kurt'un başından çıkarıldı. Ense kökündeydi. Bu el konulan 8 silahın balistik raporlarıyla mermi çekirdeği karşılaştırılacak ve belki de başka bir delile ihtiyaç kalmaksızın silahı ateşleyenin kim olduğu, Uğur Kurt'u vuranın kim olduğu açığa çıkarılabilecek' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur Kurt'un ölümüyle ilgili önemli gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN