Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yalnız değilsiniz'

Soma'dan gelen 10 maden işçisi dün TBMM'yi ziyaret etti. İşçiler ilk olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile biraraya geldi.

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Ardından Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilen işçiler daha sonra ise CHP ve MHP gruplarını ziyaret etti. İşçiler Başbakan Erdoğan'a Soma ve maden ocakları dramını şöyle anlattı: "Muhalefetsiz sendikacılık yapılıyor. Kara kıtadaki zihniyet neyse şirketin zihniyeti de aynı. Şartlar düzeltilmeden madenlere inmek istemiyoruz. Formaliteden eğitim veriliyor. Teftişten önce şirkete haber veriliyor. Müfettişler gelmeden önce üstleri tozlanmasın diye üretim durduruluyor. Kıdem tazminatı yüzünden işi bırakamıyoruz. Kölelik sistemi gibi. 'Kara listeye alınırsızınız' diye tehdit ediliyoruz. Bu faciadan sendika, denetçiler ve şirket sorumludur. Çocuklarımızı her sabah evden çıkarken öpüp helalleşiyoruz. Maden işçileri olarak yaptığımız oturma eylemimiz sürerken, araya provokatörlerin karıştığını fark ettik. Bunları tek tek tespit edip polise bildirdik. İdeolojik girişimler ile huzurumuzun bozulmasına fırsat vermeyeceğiz. Soma'dan yararlanmak isteyenler buraya yaklaşmasın. Şirket bizi AK Parti mitinglerine götürdü diye suçluyorlar ama sendika da Cumhuriyet mitinglerine götürdü. Ağır işte çalışıyoruz. 4 bin iş gününde emekli olmak istiyoruz. "

'SAHİPSİZ BIRAKMAYACAĞIZ'
Erdoğan ise işçilere şunları söyledi: "Soma'ya geldiğimizde hem sendika hem de patronlarla görüştüm, ikramiyeleri sordum. Bana 'ikramiye değil prim veriyoruz' dediler. Madenciler ikramiye almalı. Bunu yasal hale getireceğiz. İşçinin özlük hakları, patronun insafına bırakmayacak şekilde güvence altına alınacak. Soma milat olacak. Her türlü tedbir alınacak. Provokasyonlara izin vermediğiniz için teşekkür ederiz. İdari, adli soruşturma sonuna kadar gidilecek. Yalnız değilsiniz. Geride kalanların emanetlerini sahipsiz bırakmayacağız." Soma'dan gelen maden işçileri AK Parti Genel Merkezi'ni de ziyaret etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Taner Yıldız, işçilere "Maden ocağının kapanmasını ister misiniz?" diye sorduklarında "Kapatmayın, çalışma şartlarını düzeltin" cevabı aldıklarını belirtti.

İKİ BAKAN İÇİN VERİLEN GENSORU ÖNERGELERİNE RET
Meclis Genel Kurulu, CHP ve HDP'nin Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında verdiği gensoru önergelerini görüşüp reddetti. Meclis Genel Kurulu'nda ki görüşmeler sırasında konuşan Bakan Faruk Çelik, maden ocaklarında yapılan denetimlerde neye dikkat ettiklerini tek tek sıraladı. Muhalefet sıralarında "bunlar yapılmıyor" diye laf atınca, "Yapılan işleri söylüyorum, yapmayan varsa canı cehenneme hesabını verecektir tabii, bunlar mevzuatımız gereği yapılması gerekenler, yapmayan varsa hesabını sormak için buradayız" yanıtını verdi. Çelik, "Taşeron sömürü düzenini bitireceğiz" mesajı da verdi. Bakan Taner Yıldız da Soma'da facianın yaşandığı ocağın ihalesiz verildiği iddiaları reddetti ve ihale sürecine ilişkin bilgilerin yer aldığı dosyaları milletvekillerine dağıttı. Yıldız, ölenlerin sayılarının eksik gösterildiği iddialarını da yalanladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yalnız değilsiniz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN