Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek Mahkeme: Aşk kasediyle ihraç olmaz

Anayasa Mahkemesi, erkek arkadaşıyla görüntüleri internette yayımlanınca işten atılan memur için "Özel yaşamı ihlal edildi, yeniden yargılanmalı" dedi

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Anayasa Mahkemesi, Silivri Açık Cezaevi'nde görev yaparken erkek arkadaşı ile görüntüleri internette yayımlanan ve bu nedenle meslekten ihraç edilen bayan infaz koruma memurunun özel yaşamının ihlal edildiği sonucuna vardı. Mahkeme, ihlalin ortadan kaldırılabilmesi için yeniden yargılama istedi. Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda ambar memuru olarak görev yapan Ş. K. hakkında "Silivri'de bir bayan gardiyanın aşk maceraları" başlıklı görüntüsünün internette yer aldığı duyumu üzerine disiplin soruşturması başlatıldı. Ş.K, bu süreçte Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na tayin edildi.Soruşturma sonucunda, Ş. K'ya memurluk sıfatıyla bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunduğu gerekçesiyle devlet memurluğundan çıkarma cezası verildi. Memurun disiplin cezasının iptali ve mahrum kaldığı özlük haklarının faiziyle ödenmesi talebiyle Adana 2'nci İdare Mahkemesi'nde açtığı dava reddedildi. Danıştay da temyiz başvurusunu reddederek İdare Mahkemesi'nin kararını onadı. Ş.K., bu kez 'hak ihlali' gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunarak yeniden yargılamanın yanısıra 60 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu.

"YARGILAMAYI YENİDEN YAPIN"
Anayasa Mahkemesi de başvurucu kadın memurun, özel yaşamına ait unsurlar gerekçe gösterilerek devlet memurluğundan çıkarılmasının Anayasa'nın 20'nci maddesiyle güvence altına alınan özel hayatın gizliliği hakkının ihlal edildiğine ve ihlalin sonuçlarıyla beraber ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına hükmetti. Yüksek Mahkeme, yeniden yargılamanın yeterli tazmin oluşturduğu gerekçesiyle manevi tazminat talebini reddetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek Mahkeme: Aşk kasediyle ihraç olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN