Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbenin yıldönümünde Yassıada'ya ziyaret

Giriş Tarihi: 27.5.2014 16:42

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ve partililer, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 54. yıldönümü dolayısıyla, eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada'daki mahkeme salonunda anma etkinliği düzenledi.

Partililer, Eminönü'nden kalkan tekne ile saat 13.00 sıralarında adaya ulaştı. Çok sayıda önemli ismin idam öncesi yargılandığı spor salonunda gerçekleştirilen anma töreni öncesi dönemin DP Gaziantep milletvekili Bahadır Dülger'in oğlu Yusuf Dülger, babasının yaşadıklarını anlattı. Dülger'in ardından konuşma yapan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, 'Tarihin kalbine saplanmış, yüce Türk milletinin hafızasındaki acının yaşandığı yerdeyiz. DP'li bir ailenin evladı olarak bizler de küçüklüğümüzden itibaren zihnimize nakşedilmiş o hatıraları burada iliklerimize kadar hissediyoruz. Bir yandan hafızalarımızı tazelemek, bir yandan da idraklerimizi tazelemek için vesile olarak milletin huzurunda o yaşanan acılardan bugünün Türkiye'sine hangi tecrübeleri aktarabiliriz diye bakıyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından darbe ve verilen idamlar alkışlarla protesto edildi. Dönemin DP Samsun Milletvekili Naci Berkman'ın oğlu Sinan Berkman ise duruşmalar sırasında 18 yaşında olduğunu ifade ederek, 'Mahkeme heyeti babamın bir konuşmasından bahsetti. Babam da 'görevlerimi yaptım' dedi ve oturdu. Ondan sonra babamın o konuşması okundu. Ben buranın 3 dakika alkıştan çınladığını duydum ve gurur duydum. Ben babasıyla adadan ayrılan tek insanım" diye konuştu. Anma etkinliğine katılan vatandaşlar da darbe ve idamlardan duyduğu öfkeyi dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbenin yıldönümünde Yassıada'ya ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN