ASELSAN'da korkunç şüphe

Paralel örgütün TİB'deki gizli bilgileri yabancı ülkelere servis ettiği iddiası üzerine başlatılan soruşturmada oldukça vahim başka gerçeklere ulaşıldı.

Giriş Tarihi: 29.5.2014 11:18
24 TV'de Ardan Zentürk'ün sunduğu programa telefonla bağlanan, Hüseyin Başbilen'in babası Vehbi Başbilen "oğlumu kesinlikle öldürdüler" dedi.


SAVUNMA SANAYİİ MÜHENDİSLERİNİN TELEFONLARI NEDEN DİNLENDİ?

Yeni Şafak gazetesinin dün yayınladığı habere göre, 64 kişilik farklı bir dinleme listesi daha ortaya çıktı. Söz konusu listede siyasilerin, gazetecilerin, valilerin ve genel müdürlerin isimleri geçiyor. Ancak listede, ASELSAN mühendislerinin, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı'ndan personellerin, HAVELSAN mühendislerinin isimlerinin geçtiği bölüm Türkiye kamuoyunu şaşkına çevirdi.


YERLİ İNSANSIZ HAVA ARACI MÜHENDİSİNİ DİNLEMİŞLER

ASELSAN ve HAVELSAN gibi kurumlarda özellikle milli projelere imza atılıyor, tamamen yerli silahların üretimi için yoğun şekilde çalışılıyor. Bu bağlamda, yine listede yerli insansız hava aracının mucidi olan mühendis Mehmet Demir Çiğdemoğlu isminin de dinlenmiş olması büyük bir şoka sebep oldu.


AKILLARA ASELSAN'DAKİ MÜHENDİS İNTİHARLARINI GETİRDİ

Savunma sanayiindeki bu dinleme skandalı akıllara, yakın geçmişte ASELSAN'da yaşanan "mühendis intiharlarını" getirdi. Şaibeli şekilde intihar ettiği söylenen mühendislerin öldürülmüş olma ihtimalleri akıllarda soru işareti olarak tazeliğini koruyor.

24 TV'de Moderatör Gece programında, Ardan Zentürk, telekulak skandalının savunma sanayii ile ilgili olan kısmını şöyle yorumladı:

Yeni Şafak'ın haberinde dinlenenler arasında, HAVELSAN, ASELSAN, Savunma Sanayii Müsteşarlığı deniliyor. Ama daha da önemli bir detay var.


İSRAİL'E BAĞIMLIYDIK, BU BAĞIMLILIĞI ORTADAN KALDIRAN MÜHENDİSLERİ NEDEN DİNLEDİLER?

İnsansız hava aracı proje mühendisi Mehmet Demir Çiğdemoğlu'nun da telefonu dinlenmiş. Bir proje mühendisinin yasa dışı bir eylemle telefonu neden dinlenir? Ve bu dinlemelerde elde edilen bilgiler kimlerle paylaşılır?

Hatırlayacaksınız, insansız hava aracı olayında biz İsrail'e bağımlı kılınmıştık. Ama sonra, Mehmet Demir Çiğdemoğlu gibi mühendisler sayesinde bu bağımlılığımız ortadan kalkmıştı.


İNTİHAR ETTİĞİ İDDİA EDİLEN MÜHENDİSİN BABASI YAYINA BAĞLANDI

Ardan Zentürk, bu dinleme olayından yola çıkarak, geçtiğimiz yıllarda ASELSAN'da yaşanan "mühendis intiharlarını" hatırlattı, intihar ettiği söylenen bir mühendisin babasını telefonla yayına bağladı.

Zentürk telefon bağlantısı öncesinde "ASELSAN'da çalışan bir mühendis olan Hüseyin Başbilen başarılı ve genç bir mühendisti. TSK için önemli projelerde çalışıyordu. önce ortadan kayboldu, sonra ne yazık ki cesedi arabasının içinde bulundu. Türkiye bir cinayetle karşılaştığını düşündü. Çünkü olay yeri fotoğrafları, genç mühendisin vücudundaki yara izleri bir cinayeti ortaya koyuyordu.

Sonra iş birden bire "intihar etti"ye döndü. İntihar mı etti, cinayet mi diyerek bugünlere kadar geldik. Halen mahkemeler karar verecek. Büyük olasılıkla belki onun da telefonu dinlenmişti, onun yaptığı projeler de bir yerlere gitmişti. Bilemem..." şeklinde konuştu.


VEHBİ BAŞBİLEN: OĞLUMU KESİNLİKLE ÖLDÜRDÜLER

Hüseyin Başbilen'in babası Vehbi Başbilen ise telefon bağlantısında oğlunun intihar etmediğini, öldürüldüğünü, öldürülmeden önce çok sayıda proje üzerinde çalıştığını, yargıdan konuyla ilgili bir sonuç alamadıklarını, mahkemenin halen devam ettiğini, davaya bakan savcının sürekli olarak değiştiğini anlattı.

Başbilen şöyle konuştu:

Ben evladımı kaybettim.Evlat acısını Allah kimseye göstermesin. Benim evladım öldürüldü, öldürdüler. Kesinlikle öldürdüler. Ben evladımla 30 sene beraber yaşadım. Ne olduğunu benden başka kimse bilemez. Öyle birisi değildi yani.


SON OLARAK MİLLİ TANK PROJESİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORDU, SON FASLI VERECEĞİ GÜN KAYBOLDU

Yaptığı projeler, silahlar, gece görüş dürbünleri vardı. Son olarak milli tank projesinin dört fasıldan üçünü vermiş, dördüncüsünü vereceği gün benim çocuğum kaybedildi.


OLAYLA İLGİLİ DAVADA SÜREKLİ SAVCI DEĞİŞİYOR, ŞU ANKİ RAKAM: 7 SAVCI

Bununla ilgili mahkemede de başladığı günden bu yana 5 savcı değişti. 10 gün önce yine savcı değişti. Toplamda 7 savcı değişti.

Davada intihar mektubu çıkardılar ortaya. Bu yüzden bir cinayet soruşturması da yapılamıyor. Karar veremiyorlar hiçbir şeye.

Bilirkişi raporu var. Buna göre benim çocuğumun boynunda 20 cm kesik var. Ama olay yeri raporunda bunu 2 cm gösteriyorlar. Olay kapansın istiyorlar. Ne yaptı benim çocuğum. Hainlik mi yaptı? Ajanlık mı yaptı? Yoksa kahramanlık mı yaptı? Bana biri anlatsın bunu.


ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞI 15 TANE PROJE VARDI

Genelkurmay'dan bilgi geldi. Çocuğumun çalıştığı 15 tane proje vardı. Yazık bu çocuklara. Bu beyinler kolay yetişmiyor. Bir intihar mektubu uydurdular, ilk dosyamızı buna dayanarak kapattılar.


ARDAN ZENTÜRK: BU OLAYIN CİNAYET VAKASI OLARAK DA DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

Konuyla ilgili araştırma yaptığı belirten Ardan Zentürk ise, olay yeri fotoğraflarını incelediğini, bunun sadece intihar vakası olarak mahkemede değerlendirilmesinin yanlış olduğunu, o fotoğraflara dayanılarak aynı zamanda bir cinayet vakası olarak da incelenmesi gerektiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ASELSAN'da korkunç şüphe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN