Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 Haziran'a kadar eyleme devam

Diyarbakır'da kaçırılan çocukları için eylem yapan ailelerin sayısı 63'e çıktı. Aileler 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'ne kadar eylem kararı aldı

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Diyarbakır'da çocuklarının kandırılıp dağa kaçırıldığını belirterek eylem yapan ailelerin sayısı 63'e yükselirken, aileler eylemi 1 Haziran'a kadar sürdürme kararı aldı. Mardin'den gelerek eyleme katılan bir kadın, tek evladı olan kızı Leyla'yı isterken, henüz 12 yaşında olan Mazlum'un annesi de "Oğlum çocuk bile değil bebek" diyerek isyan etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde önceki gün BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la görüşen aileler dün ortak bir karar alarak açıklama yaptı. Grup adına konuşan Fırat Aydın Eren'in babası Selami Eren, "Kamuoyunun desteğiyle oturma eylemimiz devam etmektedir. Bizim haklı ve meşru oturma eylemimize destek veren sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilere teşekkür ediyoruz. Oturma eylemimizi 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'ne kadar sürdürmeyi, olabilecek gelişmeleri beklemeyi düşünüyoruz" dedi.

'ÇOCUK DEĞİL BEBEK O...'

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla eyleme katılan annelerden bazıları baygınlık geçirdi. Mardin'den dün gelerek oturma eylemine katılan anne İffet Güneş, tek çocuğu olan 17 yaşındaki Leyla Güneş'in Diyarbakır'da lise öğrencisi olduğunu ve kandırılarak örgüte katıldığını belirtti. "Tek evladımı PKK aldı" diyen anne Güneş, "Leyla, benim hem anam, hem babam, hem de arkadaşımdı. Allah hakkı için kızımı göndersinler. Ona kavuşmak istiyorum, onu çok özledim" diyerek gözyaşı döktü. Dağa götürülen çocuklar arasında henüz 12 yaşında olan Mazlum da var... Eyleme katılan Mazlum'un annesi Bediye Eşiyok da isyanını, "Oğlum henüz 12 yaşında. Evden top oynamak için çıktı, bir daha dönmedi. Bu yaşta çocuk evde ekmek, su için ağlar. Dağda, taşta ne yapacak. Oğlum daha çocuk bile değil bebek. Oğlumu göndersinler, anasının yanına" diye dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 Haziran'a kadar eyleme devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN