Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK'nın güçlü liderlere ihtiyacı var

Başbakan Erdoğan dün Ege'de EFES-2014 tatbikatını izledi. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, konuşmasında, "TSK'nın morali yüksek personele ve güçlü liderlere ihtiyacı var" dedi

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük tatbikatı olan ve tüm unsurlarının katılımıyla İzmir'de müşterek gerçekleştirilen EFES-2014 tatbikatı sona erdi. Tatbikatın son günündeki operasyonları Başbakan Tayyip Erdoğan da izledi. Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve tüm kuvvet komutanlarının katıldığı tatbikata yabancı gözlemciler de yoğun ilgi gösterdi. Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinden olmak üzere 51 gözlemci tatbikatın iki gününü de yakından izledi. Tatbikat sonunda bir değerlendirme konuşması yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nevdet Özel, tatbikatın başarılı bir şekilde gerçekleştiğini belirterek, "Tatbikatın, personel sayısı ve araç sistemlerinin miktar ve çeşitliği göz önüne alınırsa, dünyada icra edilen en büyük milli filli atışlı tatbikatlarından biri olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Türk Silahlı Kuvvetleri, üstün disiplin anlayışı, yüksek moral gücü ve eğitim seviyesi ile daima hazır olduğunu ortaya koymuş, dostlarının ve yüce milletinin güvenine layık olduğunu kanıtlamıştır" dedi. Özel konuşmasında şu mesajları verdi:
ARTIK ASKERİ DEĞİL EKONOMİK TEHDİT: Enformasyon, hatta sosyal medya ile şekillenen renkli değişim ve mevsim devrimlerine maruz bırakılmaktadır. Ekonomik manipülasyonlar, ülke içi dini ve etnik hassasiyetlerin istismarı en önemli tehdit algılamalarını oluşturmaktadır. Bugün artık ülkeler öncelikli olarak askeri tehditle değil, güvenliğe doğrudan etkisi olan ekonomik, sosyal ve enformasyon tehditleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Güvenlik olgusunun sadece güvenlik güçlerinin görevi olmadığı gerçeğinin dikkate alınarak ulusal güvenlik stratejilerin günümüz şartlarına uygun belirlenmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.
GÜÇLÜ LİDER VURGUSU: Bulunduğumuz coğrafya ve yeni güvenlik ortamı ülkemizin güvenliğinin sağlanmasının yanında bölgemizde istikrar ve refah düzeyinin artırılması için de TSK'nın caydırıcı gücünü artıracak yeteneklere, eğitim seviyesine ve güçlü liderlere olan gerekliliğini daha fazla hissettirmektedir.
GÜÇLÜ KUVVET YAPISI OLMALI: TSK'nın günümüzün risk ve tehdit ortamında ulusal ve uluslararası askeri yükümlülükleri yerine getirebilmesi için barış döneminden itibaren en üst düzeyde eğitilmiş, her ortam ve şartta görev yapabilen, görevine odaklanmış, nitelikli, disiplinli, moral ve motivasyonu yüksek personele, ileri teknoloji ürünü, modern, modüler harp silah, araç ve sistemleriyle donatılmış, yüksek hareket kabiliyetine ve ateş gücüne, simetrik ve asimetrik tehditlerin bulunduğu her ortamda kesintisiz görev yapabilecek, müşterek ve birleşik olarak karşılıklı çalışabilirlik ve beka kabileyeti yüksek bir kuvvet yapısına sahip olmasını gerektiriyor.
TSK DÜNYANIN ÖNDE GELEN ORDULARINDAN: Tatbikatın, gündüz gece şartlarında başarıyla sevk ve idare edildiğini özellikle belirtmek isterim. Gece harekatı icra edebilme imkan ve kabiliyetine sahip olmak, orduları zafere götüren bir niteliktir. İmkan ve kabiliyet açısından Türk ordusu, dünyanın önde gelen ordularından birisidir.

22 GÜN SÜRDÜ
Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait birliklerden 8 bin 500 personelin katıldığı tatbikat 5 Mayıs'ta başlamıştı. 22 gün süren tatbikatta müşterek eğitimler yapılarak, belli bir senaryo çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harbe hazırlık yetenekleri de geliştirilmiş oldu. Çarşamba akşamı gerçekleştirilen gece atışlarının ardından dün de sabah erken saatlerde F-4 uçaklarının hava keşfi ile tatbikatın son bölümü başladı. Tatbikat sırasında F-16 savaş uçakları ile Kobra helikopterlerinden yapılan isabetli atışlar dikkat çekti. Helikopterlerle kurtarma çalışmalarının da yapıldığı nefes kesen operasyonda, botlarla kıyıya asker çıkartması yapıldı. Obüs atışlarının da yapıldığı tatbikat sırasında Mehter marşlarının da çalındığı duyuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK'nın güçlü liderlere ihtiyacı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN