Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yeniden yargılamaya formül bulamadık'

Bakan Bozdağ, Balyoz ve Ergenekon gibi davalarda yeniden yargılama için sonuçları öngörülebilen yöntem bulunamadığını kaosa yol açmayacak bir formüle ihtiyaç olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Adalet Komisyonu'nda, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın ÖSYM üniversite sınav sorularını kamuoyuyla paylaşmamasına ilişkin şikâyeti ve yeniden yargılama konusunda düzenleme yapılmamasına ilişkin eleştirisini yanıtladı. Bozdağ, yeniden yargılama konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da talimatı bulunduğunu ifade ederek "Bakanlık uzmanları pek çok formül üzerinde çalışma yaptı. Formüllerin hiçbirinin geleceğini tam göremiyoruz. Sonuçları öngöremiyoruz" dedi. Bozdağ şöyle konuştu: " Yasal düzenlemeye tarih koyarsak ve Anayasa Mahkemesi iptal ederse bütün dosyalar kapsama girer, kaosa yol açabiliriz. Dosya numarasını versek bunun siyasal ağırlığı fazla olacak. Bireysel başvuru sürecinde Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararlar en sorunsuz yol gibi gözüküyor. AİHM süreci de var. Bu süreçler uzun. Kanun düzenlemesi kısa yol olabilir. Bakanlık olarak önümüzü gören formül ortaya çıkaramadık. Hukuk kaosuna yol açmayacak formüle ihtiyacımız var."

BALYOZ SAVCISINDAN KARŞI GÖRÜŞ
Balyoz davasında savcı, yeniden yargılama taleplerine ilişkin mütalaasını verdi. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Can Şükrü Gençkan, "yargılamanın yenilenmesi koşullarının mevcut olmadığı" gerekçesiyle talebin reddine karar verilmesini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yeniden yargılamaya formül bulamadık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN