Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukları ön saflara sürdüler

Giriş Tarihi: 2.6.2014
Çocukların dağa kaçırılmasına tepkiler artınca PKK tarafından yapılan "Onları geri planda tutuyoruz" açıklaması gerçeği yansıtmaktan uzak. Son 2 yılda 6 çocuğun sıcak çatışma alanlarında yakalandığı ortaya çıktı. PKK'nın yalanı, Diyarbakır Başsavcılığı Terör Suçlarını Soruşturma Bürosu kayıtlarıyla ortaya çıktı. PKK'nın 15-17 yaş grubundaki çocukları bile sıcak çatışmaların yaşandığı alanlara gönderip yeraltındaki sığınak ve mağaralarda açlığa ya da ölüme terk ettiği resmi olarak belgelendi. Kayıtlara göre; 2 yıl önce Diyarbakır'ın Dicle ilçesi ile Elazığ'ın Arıcak ilçeleri arasında kalan Görese Dağı'na düzenlenen ve 3 gün süren operasyonda çok sayıda PKK'lı öldürülürken, 16 yaşındaki Yalçın Y., başka bir PKK'lı ile bir araç içinde silah ve teçhizatıyla yakalandı.

AĞLAYARAK TESLİM OLDULAR

Yalçın Y., operasyonlar nedeniyle 3 gün boyunca yemek yemediklerini anlattı. Aynı tarihlerde, PKK'nın ön saflarda eyleme gönderdiği 17 yaşındaki Veli T. güvenlik güçlerince sağ yakalandı. 9 Şubat 2012 günü, Bingöl Ilıcalar beldesi Torik mevkiinde bir ahırda kış üslenmesini geçiren PKK'lılar çembere alınınca topluca intihar etti. Ölenler arasında 16 yaşındaki Renas Tekin'in de olduğu belirlendi. Aynı olayda 15 yaşındaki Oktay M. yaralı, Abdullah A. ise sağ yakalandı. 27 Aralık 2012 günü Şırnak'taki 7 katlı bir mağarada saklanan teröristlerin arasında 15 yaşındaki Uğur D. ile 16 yaşındaki Abdülkerim V.'nin de olduğu belirlendi. Bir de şehit verilen çatışmalar sırasında her 2 çocuk da ağlayarak güvenlik güçlerine teslim oldu.

BELEDİYE AİLELERE EYLEM İZNİ VERMEDİ
Çocukları
PKK tarafından kaçırılan aileler, dün sabah oturma eylemi için gittikleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önüne alınmadı. Temizlik bahanesiyle alana alınmayan aileler, eylemlerini belediyenin önündeki yola taşıdı. Büyükşehir Belediyesi önüne dün sabah gelen aileler, güvenlik şeridi oluşturulan alanda temizlik çalışması yapıldığını gördü. Bunun üzerine aileler, yaklaşık 50 metre uzaklıktaki kaldırıma geçerek eylemlerini burada sürdürmek istedi. Fakat kaldırıma oturan aileler, belediye ekipleri tarafından kaldırıldı. Eylemlerine sürdürmekte kararlı olan aileler, belediye önündeki yolun orta refüjüne geçerek oturma eylemini burada sürdürmeye başladı. Yer tartışması sırasında aileler ile belediye çalışanları arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Önceki gün de, eylem yapan ailelerin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki çadırları kaldırılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukları ön saflara sürdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN